banner501

banner510

banner502

banner509

banner499
banner465

Sigortam var deyip bir kenara çekilmeyin!

banner506

Sigorta oranlarının çok düşük olduğuna değinen Demirağ Sigorta Genel Müdürü Ali Osman Demirağ, ‘’Ülkemizde ki sigortalanabilirlik çok düşük fakat her geçen gün bu oran yükseliyor. Kişilerin başına bir hadise geldikten sonra biraz daha bilinçleniyor. İnsanlarımızda sigortaya bakış açısı böyle bir mecburiyet, zaruret gibi algılanıyor’’ dedi.

banner345
SİGORTA 31.10.2018, 14:32
Sigortam var deyip bir kenara çekilmeyin!
banner346
banner414

Günümüzde toplumsal dayanışmanın kurumsal olarak vücut bulmuş hali olan sigortacılık çeşitli risklere karşı hasarı alan bir güvence olarak sunuluyor. Bu havuza ne kadar çok insan dahil olursa risk o kadar paylaşılmış oluyor.  Peki ‘Ülkemiz ve Bursa sigortacılığın neresinde? Vatandaşın sigortaya yaklaşımı nasıl? Zorunlu sigorta dışında hangi sigortalar tercih ediliyor?’ merak ettiğimiz sorular arasında. Ülkemizdeki konut ve işyeri sigortalarının yeterli olmadığını belirten Demirağ Sigorta Genel Müdürü Ali Osman Demirağ ile sigortacılık ve sigortalanabilirlik üzerine konuştuk.  Konut ve işyeri sigortalarının yeterli düzeyde olmadığını ifade eden Genel Müdür Demirağ, “Kişilerin başına bir hadise geldikten sonra biraz daha bilinçleniyor. İnsanlarımızda sigortaya bakış açısı böyle bir mecburiyet, zaruret gibi algılanıyor ’’ dedi.

Nedir bu sigortalanabilirlik Ali Osman Bey?

Sigortalanabilirliğin inceliği şöyle, bir kere işletmenin sigorta poliçesi yapabilmesi için belli vasıfları taşıması gerekir. Yangın, hırsızlık, güvenlik önlemlerini almaması bir handikap, sigorta şirketleri zaten buna ters bakmakta. Aslında işletmenin bir anlamda kendini toparlamasına faydası oluyor. Sigorta yaptırıyor ama sigortası yokmuş gibi tüm önlemleri alması gerekir. Örneğin yangın ile alakalı sigorta yaptırıyorsa yangın dolabından tutunda duman algılama detektörlerine kadar sahip olması onu sigortalanabilir düzeye eriştirir. Daha sonrasında sigortam var deyip bir kenara çekilmemeli tabi.

KONUT VE İŞ YERİ SİGORTALARI YETERLİ DEĞİL

Peki ülkemizdeki sigorta oranları ne düzeyde?

Sigortalanabilirlik oranı ülkemizde maalesef çok düşük. Konut ve iş yeri sigortalarının oranı yeterli değil fakat her geçen gün bu oran yükseliyor. Kişilerin başına bir hadise geldikten sonra biraz daha insanlar bilinçleniyor. Sigortaya bakış açısı böyle bir mecburiyet, zaruret gibi algılanıyor insanlarımızda. Sektöründe sigortalanabilir oranın çoğaltılabilmesi için bir şeyler yapması lazım. Bilinçlendirme anlamında bazı faaliyetlerde bulunması lazım. Bağlı bulunduğumuz kuruluşlar, birlikler bu anlamda da maalesef zayıf kalmakta.

YANGIN İŞLETMENİN YANI SIRA
ÇEVREYEDE ZARAR VERİYOR

Çok üzücü bir olay geçenlerde gerçekleşti. İstanbul’da bir palet fabrikasında çıkan yangın 2 fabrikaya daha sıçradı. Sigortacı olarak bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Yangın olaylarına karşı iş yerlerine yangın sigortası zorunlu hale getirilebilir. Çünkü yangın olayı sadece işletmenin yanmasıyla kalmıyor çevreye de zarar veriyor. Bunun can kaybı zaten ayrı bir önem, mali boyutu ayrı bir boyut, çevresel boyutunda ise daha farklı yansımaları oluyor. İrili ufaklı bir sürü işletme var. Aslında temel var ama uygulama ilerletilirse çevreye verdiği zararlar bakımından mecburiyet getirilebilir.

YERLİ REASÜRÖRLER ARTMALI  

Sigorta sektörü büyük meblağların döndüğü bir sektör mü?

Sigortacılık hacim olarak da epey büyük bir yatırım sektörü. Bu büyüklüğü ile dikkate çarpıyor. Hatta büyüklüğü bakımından yerli reasürörlere ihtiyacımız var.

Reasürör nedir?

Reasürör, sigorta şirketlerini sigortalayan firmadır. Diyelim büyük bir firmaya çok büyük bir sigorta teminatı veriyorsunuz. Örneğin X sigorta, sigortalamadan önce reasüröre dönüyor. ‘Ben büyük ölçekli bir iş alıyorum. Bunu teminatını veriyorum, sen bunun kaçına girersin?’ Atıyorum yüzde 80’nini ben üzerimde tutarım diyor reasürör. Oranın teftişini yapıyor. Yangın önlemleri, güvenlik önlemleri, hırsızlıkla alakalı olanları… ‘Tamam ben bu işin yüzde 80 ini karşılıyorum’ diyor. Sigorta şirketi de yüzde 20’ine giriyor aslında. Bütün riski üstüne almıyor. Fakat reasürör dediğimiz sigorta şirketlerinin risklerini de sigortalayan yerli yapılar çok olmadığından mali kaynaklarımız yurtdışına akıyor. Bu işin yoğunluklu pazarı Londra’da dönüyor.Evet ülkemizde reasürör yok mu? Var, milli reasürörlerimiz var. Ama onlarda her işe bütçesi iyi olmadığı için yurt dışı reasürörler ile işe giriyor. Bu yüzden sigortacılık ülkemizde pek karlı bir iş değil.

Yılsonu hedefleriniz nedir?

Kaleyi korunmak. Var olanı koruyup zararsız bir şekilde seneyi atlatmak. Sektör sekizinci ve dokuzuncu aya kadar çok güzeldi, karlı gitti. Gerçekleşen devalüasyondan sonra ciddi bir düşüşteyiz. İnşallah dokuzuncu aya kadar olan kazancımız dokuzuncu aydan sonra zararımız ile bütünleşmez. Mevcut yapıyı korumak adına bir çabamız var. On ikinci aydan sonrasını göremiyoruz. Önceden 3 yıllık planlar yapardık. Şimdi 1 aylık planlar yapamıyoruz. Bir bakmışsın dolar fırlamış, tavan yapmış, faizler tavan yapmış, bir bakmışsın faizler düşmüş.

SİGORTA ŞİRKETİNİN ÖDEMEME GİBİ BİR LÜKSÜ YOK

Bursa genelinde en çok hangi sigorta talepleri ile karşı karşıyasınız?

Talepleri bireysel ve kurumsal olarak ikiye ayırmak lazım. Bireysellerde otomobil, kurumsallarda yangın öne çıkıyor. Tarım alanında da tarım sigortaları. Bursa sigorta piyasası için büyük bir pazar. Dağıtım kanalları yeterli olmamış gibi İstanbul’dan gelen brokerler (aracılar) sigorta yapıyorlar. Buda Bursa’daki sigorta aracılarının tecrübeli ve bilinçli olmamasından kaynaklı. Örnek X bir işletmeye gidiyorsunuz riski doğru analiz etmiyor. Klasik bir yangın poliçesi yapıyor. İşletmede ufak bir istisnai durumda olabiliyor. Ee  sigorta şirketi ödemiyor. Sigorta şirketinin ödemem gibi bir lüksü yok. Doğru poliçe yapılırsa sigorta şirketi mecburen ödemek zorunda. İşte bu poliçeyi yapan, satan arkadaşın doğru poliçe yapması lazım. Bizim işletmelerimizde oluşan bir hasarı ödememe lüksümüz yok. Çünkü kendi içimizde bir risk analiz merkezimiz var. İşletmeyi kendimiz geziyoruz. Oluşabilecek tüm riskleri değerlendiriyoruz. İşletmeyi kendimizin işletmesiymiş gibi benimsiyoruz.

Aklınıza yatmayan işletmeler oluyor mu?

Bazı işletmelere diyoruz, atıyorum plastik fabrikası, kağıt, karton, mukavva fabrikaları, tekstil ürünleri riskli olan işletmeler. Gittiğiniz taktir de işte diyoruz ki şu şu önlemlerin alınması lazım. Eğer bu önlemleri almıyorsa zaten bizde yapmıyoruz. Ama işletmenin moralitesi iyidir. Güvenlik önlemleri iyidir. Ama sigorta zihniyeti yoktur. Onların da peşinden koşuyoruz. Buralar sigortalanabilinir. Buranın sigortası olması lazım diyoruz. İnsanlar varını yoğunu bu işletmeye döküyorlar. 20 senelik, 50 senelik işletmeler olabiliyor. Türkiye’nin durumu ortada zaten sadece bu yangınla alakalı değil. Doğal afetlerle de bunlar olablir. Hava şartları bunla alakalı iyi gitmiyor. Yaz kış, kış yaz olabiliyor. Bir anda fırtınadan dolayı depremden dolayı bir anda gidebiliyor.

ÇOK SEVDİĞİ TAVUĞUNU SİGORTALATMAK İSTİYOR

Size gelen en ilginç kasko ve sigorta talepleri nedir?

Mesela, çok özel bir köpeği var çalınmaya karşı teminat isteyenler olabiliyor. Çok sevdiği tavuğu var, tavuğunu sigortalatmak isteyen olabiliyor. Öyle talepler tabi ki geliyor ama biz öyle talepleri kale almıyoruz. Gülerek geçiyoruz. (Gülüyor)

KAZALARIN YÜZDE 96’SI İNSAN HATASI

Kaza oranlarının düşmesi için sosyal sorumluluk projeniz vardı? Biraz bundan bahseder misiniz?

Bilindiği üzere trafik kazalarının %96 gibi büyük bir oranı insan hatalarından meydana geliyor. Dolayısıyla insanın eğitimi kazaların önlenebilmesine hiç şüphesiz en büyük etken. "Bugünün çocukları yarının şoförleridir" düşüncesinden yola çıkarak Bursa Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa "Trafik Boyama Kitabı" bastırdık ve Bursa'daki tüm ana okullarına ücretsiz dağıttık. Tabi devam ettirilmesi lazım bu tarz sorumluluk projelerinin.

ELMA İLE ELMAYI KIYASLAMAK LAZIM

Sizi ön plana çıkaran nedir?

Şöyle durumlarla karşılaşıyoruz. Bizim verdiğimiz fiyat ile başkasının verdiği fiyat arasında diyelim ki farklılık çıkıyor. Bunu sürekli yaşıyorum da onun için anlatmak istiyorum. Müşteri o poliçeyi alıyor ucuz olduğu için. Yani elma ile elmayı kıyaslamak lazım. Müşteriye bunu ne kadar anlatsak da sigorta bedelinin doğru girilmesi, teminatların doğru verilmesi, şartların doğru değerlendirilmesi lazım. Tabi haliyle elmayla elmayı kıyasladığı taktirde benim verdiğim fiyatın ve onun verdiği fiyatın aynı olması lazım. Ama bazı şahıslar firmalar biz bunları görüyoruz uygun poliçe alıyor ertesi sene koşarak kendisi geliyor. Mağduriyet yaşamış; ‘Şunu koymamış, şu teminat eksikmiş, bunu dahil etmemiş, şu kadar zarar ettim’ gibisinden. Bizi ön plana çıkaran sebeplerden bir tanesi de bu. Ucuza satmak değil işini doğru yapmak bizi diğerlerinden farklı kılan özelliğimiz.

Demirağ Sigorta kimdir?

Demirağ Sigorta, trafik takip işlerinden de gelen tecrübesi ile 2005 yılından itibaren faaliyet gösteriyor. Axa Sigorta acenteliği ile başlayan serüvenini 2008 yılında Güneş Sigorta, 2010 yılında Dubai Group Sigorta ve 2011 yılında ise Groupama Sigorta, 2012 yılında Anadolu Sigorta, 2013 yılında Allianz Sigorta, Eureko Sigorta, Sompo JAPAN Sigorta ve AVIVA Sigorta ile artarak devam etti. Trafik, kaskosigortaları yanında özellikle son yıllarda Tarım, Sağlık ve Hayat branşlarında da poliçe sayısındaki artış ile Bursa'nın sigorta sektöründeki sayılı acenteleri arasına girmeyi başarmış olup, muhtelif ödüllere de layık görüldü. Merkez şubesi dışında Yıldırım, Nilüfer, Gemlik ve Kocaeli olmak üzere 5 şube ile Bursa’ya ve bölgesine hizmet vermeyi sürdürüyor.

Kaynak: Kentgazetesi.com

banner362
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner499
banner353
11°
açık
banner348
Günün Anketi Tümü
Sizce Yeni Sitemiz Nasıl Olmuş?
banner443
banner500
banner503
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Konyaspor 25 31
12. Sivasspor 24 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 23 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Granada 24 30
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19
banner419

Gelişmelerden Haberdar Olun

@