Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Geniş Katılımlı Bir Sigorta Hukuku Sempozyumu Düzenledi

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Yargıtay Başkanlığı ve Sigorta ve Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun katkıları ile 15-16 Ekim 2021 tarihlerinde şirketler hukuku ve sigorta hukuku sempozyumu düzenledi. Çevirimiçi olarak gerçekleştirilen sompozyuma yüzlerce hakim, avukat, akademisyen ve sektörden kişiler katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Yargıtay Birinci Başkanı Sayın Mehmet Akarca, yargı kararlarının yalnızca hukukçular tarafından değil, aynı zamanda dava taraflarınca da anlaşılır olması gerektiğini, gerekçeli kararın yargılamanın aynası olduğunu belirtti.  Akarca,  Yargıtay’ın içtihat yaygınlaştırma stratejisinin etkinleştirilmesi amacıyla Yargıtay’ın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında kullanıcı dostu ve yapay zeka destekli bir bilişim sistemi oluşturulmasına yönelik çalışmalarının da devam ettiğini, bir yıl içinde tamamlanması planlanan bu sistemle kararları daha etkin şekilde hukukçulara ve halkımıza ulaştırmayı planladıklarını söyledi. 

 

Sigorta Hukuku tebliğlerinin sunulduğu günde açılış konuşması yapan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu İkinci Başkanı Ali Ersoy, dijital poliçe uygulamasını hayata geçirmek için Kurumun çalışmalarının devam ettiğini, amaçlarının müşterilerin işlem süreçlerinde yer alan tüm belgeleri dijital ortamda güvenli bir şekilde imzalama, saklama ve bunlara ulaşma imkânı elde etmeleri ile sigorta şirketlerinin işlem hızının artırılmasını ve operasyonel süreçlerin kolaylaştırılmasını sağlamak olduğunu belirtti. Ersoy, kefalet senetlerinin e-imza ile düzenlenmesine ilişkin mevzuat değişikliği yapılması ve bu döneme kadar da ıslak imzalı kefalet senetlerinin elektronik olarak düzenlenen ihalelerde de kabul edilebilmesi imkânı getirilmesi çalışmalarını yürüttüklerini, vatandaşın maruz kaldığı siber risklerin teminat altına alınması amacıyla mevzuat çalışmalarını da başlattıklarını söyledi.  

Ersoy, iklim değişikliklerinden kaynaklı zararların yönetilebilmesi adına tarım sigortaları alanında, üreticileri verim düşüşlerinin yanı sıra fiyat dalgalanmalarından doğan zararlara karşı da koruyan devlet destekli gelir koruma sigortası ürününün 2021 yılı sonunda uygulamaya geçirilmesine ilişkin mevzuat çalışmalarımızı sürdürmekte ve bu yılın sonunda, söz konusu ürünü pilot olarak uygulamaya koymayı planladıklarını söyledi.

 

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran,  Hukuk Fakültesinin genç bir fakülte olmasına rağmen, çok kısa bir süre içerisinde, Hacettepe Üniversitesinin “Daha ileriye en iyiye” sloganına uygun bir şekilde önemli başarılara da imza attığını, üniversite giriş sınavında devlet üniversiteleri arasında ilk 3 sıradan öğrenci aldığını, mezunlarının 2019 Adli Yargı Hakimlik sınavında birinci,  2020 Adli Yargı Hakimlik sınavında ise ikinci olduğunu belirtti. Bu çabanın başlarının artarak devam edeceği konusunda hiçbir şüphesinin olmadığını, bundan sonra da özellikle akademik açıdan bu tür etkinliklerle fakültemizi, üniversitemizi daha görünür hale getirmek için her türlü gayreti hukuk fakültesi öğretim üyeleriyle birlikte sergilemeye devam edeceğini belirtti.

 

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rauf Karasu ise, en iyi kanunu yapsak bile asıl olan kanunları yorumlayan iyi akademisyenler ve onu yorumlayıp uygulayan iyi hakimler ve avukatlar olduğunu, bu nedenle ne uygulayıcıların ne de akademisyenlerin güncel tartışmalı hukuki sorunlara sadece kendi penceresinden bakmaya lüksü olmadığını, öğretim üyelerinin güncel yargı kararlarını takip etmesi gerektiği gibi, uygulayıcı konumda olan Hakimlerin ve Avukatların da özellikle yeni yürürlüğe giren mevzuat hakkında yazılan bilimsel çalışmaları takip etmesinin büyük önem arz ettiğini, her iki kesimin de mümkün olduğunca birbirleriyle fikir alışverişinde bulunarak doğruyu ve somut olay adaletini bulması gerektiğini, sempozyumların  bu imkanı sağlayan en iyi ortamlar olduğunu belirtti.

Karasu, sunulacak toplam 31 tebliğin tam metinlerini 2022 Mart ayında kitap haline getirip yayınlayacaklarını, Hacettepe Hukuk Fakültesi olarak şirketler ve sigorta hukuku sempozyumlarını her yıl düzenli olarak yapacaklarını söyledi.   

 

16 Eki 2021 - 12:44 - Sigorta


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Reklam

Sigorta Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 495 00 84
Reklam bilgi


Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?