Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar: “Sigorta ekonominin devamlılığının teminatıdır”

Türkiye Sigorta Birliğinin ev sahipliğini yaptığı toplantıda Hazine Müsteşarı Sayın Osman Çelik, Hazine Müsteşarlığı Bürokratları vesigorta sektörünün üst düzey yöneticileri bir araya gelerek gündemdeki önemli konuları ve sektörü değerlendirdi.

Hazine Müsteşarı Sayın Osman Çelik, Sektörün hacminin daha da büyütülmesi gerektiğini bu konuda Hazine Müsteşarlığı olarak Sektörle yakın işbirliği içinde olmak istediklerini, sektörün büyütülmesine önem verdiklerini, Hükümetin de “Orta Vadeli Programda” sigorta ve bireysel emeklilikle ilgili hedefler koyduğunu bu çerçevede Katılım Sigortacılığı, kefalet sigortacılığı, alacak sigortacılığı ve tamamlayıcı sağlık sigortasının geliştirilerek bir yandan yeni finansal ürünler sunulurken diğer yandan reel ve finansal sektörün desteklenmiş olacağını ifade etti ve sigorta sektörüne verdikleri değeri vurguladı.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Can Akın Çağlar, toplantıdaki sunumuna sektöre ilişkin genel bilgiler vererek başladı. Çağlar, sektörün 2017 Ağustos sonu itibariyle prim üretiminin 29,7 milyar TL olarak gerçekleştiğini ve sektörün aktif toplamının 138 milyar TL olduğunu söyledi. Yüksek büyüme potansiyeline sahip sektörün, ekonomiye fon sağladığını ve teminat sağlama rolüyle başta mega projeler olmak üzere GSYH’nin 35 katı, 95 trilyon TL sigorta güvencesi verdiğini vurguladı.

Sektörün tazminat ödemelerine de değinen Çağlar, geçen yıl sektörün toplam 23,4 milyar TL tazminat ödediğini, 2017 yılında, günde 50.803 adet hasar gerçekleştiğini ve buna karşılık sektörün günde 71.7 milyon TL ödeme yaptığını belirtti.

Başkan Çağlar sözlerine sektör gündemindeki Zorunlu Trafik Sigortası ile Bireysel Emeklilik Sistemi ve Otomatik Katılım’daki son gelişmeleri aktararak devam etti. Trafik sigortasındaki 11 yıllık zararın 7,3 milyar TL’ye ulaştığını hatırlatan Çağlar, trafikte tavan tarifeye geçişle tarife sisteminde ve mevzuatta yapılabilecek değişiklikler konusunda bilgiler verdi.

Bireysel Emeklilik Sistemi ve Otomatik Katılım’daki son durumu değerlendiren Başkan Çağlar, BES’te katılımcı sayısının 6,8 milyona, fon büyüklüğünün de Devlet Katkısı dahil 72,8 milyar TL ulaştığını ifade etti. Bu yıl başlatılan Otomatik Katılım’la 15 Eylül 2017 itibariyle sisteme giren 6 milyon çalışanın 2,6 milyonunun sistemde kaldığını cayma/çıkış oranının da % 57 olduğunu söyledi. Otomatik Katılım’dayapılabilecekleri şöyle sıraladı:

    • Otomatik katılımın revizyonu

İşveren katkısı, cayma süresinin uzatılması

    • Tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerinin artırılması

Kamu spotuna destek verilmesi

    • 1000 TL devlet katkısının daha kısa sürede ve nakden hak edilmesi
    • 3. Basamakta 18 yaşından küçüklerin sisteme girmesine yönelik mevzuat değişikliği

Hazine Müsteşarı Sayın Osman Çelik

ise konuşmasında, deprem sigortası konusunda kamu özel sektör işbirliğinin başarılı bir örneği olan DASK’ın geldiği noktada bugün itibarıyla her iki konuttan birisinin sigortalı durumda olduğunu ve bu rakamın benzer dünya örnekleri ile karşılaştırıldığında iyi bir oran olsa da zorunlu deprem sigortasının ülke geneline tam anlamıyla yaygınlaştırılması çalışmalarının devam ettiğine değindi.

1 Ocak 2017 tarihinde başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi ve Otomatik Katılım’daki son durumu değerlendiren Hazine Müsteşarı Sayın Osman Çelik, “Özellikle orta ve uzun vadede yurtiçi tasarruf oranlarını yükseltmesini, kişilerin emeklilik dönemindeki alım güçlerinde yaşayabilecekleri azalmanın önüne geçilmesini ve piyasa derinliğinin de arttırılmasını öngörüyoruz. İlk 9 aylık dönemde otomatik katılım kapsamında sistemden ayrılmalar öngörülenin üzerinde gerçekleşti ve bunu da çeşitli vesilelerle dile getiriyoruz. Ancak bununla birlikte bu dönemde otomatik katılım aracılığıyla sisteme 3,2 milyon kişi katılmış olup bu rakam 14 yılda bireysel emeklilik sistemine kazandırılan katılımcı sayısının % 48’ine denk gelmektedir. Sistemde biriken fon tutarı ise 1,1 milyar TL’nin üzerine çıkmıştır. Yani sistemin hali hazırda olumlu bir tablo ortaya koyduğu açıktır. Bundan sonra yapılması gereken sistemdeki aksayan yönlerin doğru bir şekilde tespit edilip gerekli müdahalelerin yapılmasıdır.” dedi.

Çelik

, bireysel emeklilik sisteminin yaygınlaştırılması, cayma oranlarının, sistemden çıkışların azaltılması ve kalıcı hale getirilmesine yönelik olarak da yılsonuna kadar bu düzenlemeyi tamamlamayı hedeflediklerini aktardı.

Hazine Müsteşarı Sayın Osman Çelik

, Sektörün hacminin daha da büyütülmesi gerektiğini bu konuda Hazine olarak Sektörle yakın işbirliği içinde olmak istediklerini, sektörün büyütülmesine önem verdiklerini, Hükümetin de “Orta Vadeli Programda” sigorta ve bireysel emeklilikle ilgili hedefler koyduğunu bu çerçevede Katılım Sigortacılığı, kefalet sigortacılığı ve alacak sigortacılığının geliştirilerek bir yandan yeni finansal ürünler sunulurken diğer yandan reel ve finansal sektörün desteklenmiş olacağını ifade ederek sigorta sektörüne verdikleri değeri ve önemi vurguladı.

#

05 Eki 2017 - 17:03 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 83.406 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler