Yetki belgesi olmayıp kayıt dışı çalışan acentelere sigorta yaptırmayın

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, yetki belgesi olmayıp kayıt dışı çalışan sigorta acentelerinin sektörün en büyük sorunlarından biri haline geldiğini belirtirken, vatandaşları sigorta yaptırırken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Gaziantep SigortaAcenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, yetki belgesi olmayıp kayıt dışı çalışan sigorta acentelerinin sektörün en büyük sorunlarından biri haline geldiğini belirtirken, vatandaşları sigorta yaptırırken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Yetki belgesi olmayıp kayıt dışı çalışan acentelere sigorta yaptırmayın

Başkan Yiğit, “Her sektörde olduğu gibi sigorta sektöründe de yetki belgesi olmadan kayıt dışı çalışan acenteler mevcut. Bu acenteler ellerinde çanta ‘Ben sigortacıyım’ diyerek kapı kapı dolaşıp ucuza poliçe kesiyorlar. Vatandaşlarımız da poliçe ucuz diyerek hiç tanımadıkları bu kişilere sigortalarını yaptırıyorlar. Ancak daha sonra mağduriyet yaşayabiliyorlar. Dolayısıyla vatandaşlarımız ileride herhangi bir mağduriyet yaşamak istemiyorlarsa, sigorta poliçelerini tanıdıklarına veya yetki belgesi olan kayıtlı acentelerimize yaptırsınlar” dedi.

Vatandaşlara sigortalarını yetki belgesi olan kayıtlı sigorta acentelerine yatırmalarını tavsiye eden Yiğit, “Yetki belgesi olmayan kayıt dışı çalışan acentelerin sektörün kangrenleşen sorunlarının başında gelmektedir. Bu acenteler, kapı kapı dolaşıp kendilerini sigortacı olarak tanıtıp ucuza poliçe kesiyorlar. Vatandaşlarımız da ucuz poliçe diyerek hemen sigorta yaptırıyorlar. Fakat ilerleyen zamanlarda mağduriyetler yaşayabiliyorlar. Çünkü bu acentelerin kestikleri poliçeler gerçek değil, sadece bir kâğıttan ibarettir ve hiçbir yükümlülüğü yoktur. Vatandaşlarımız bu poliçelerin sahte olduğunu ancak mağdur olduklarında anlıyorlar. Dolayısıyla sigorta poliçelerinde böyle bir sorun ve sıkıntı yaşamak istemiyorlarsa tanıdığı veya yetki belgesi olan sigorta acentelerine yaptırmaları daha sağlıklı olacaktır” diye konuştu.

Yetki belgesiz kayıt dışı çalışan acentelerin sektörde haksız rekabete neden olduğunu ifade eden Yiğit, GASAD ile Gaziantep Ticaret Odası Sigorta Acenteleri Komisyonu’nun ortak çalışmalar yaparak bu sorunu çözeceklerinin altını çizdi. “Gaziantep’te 250 civarında sigorta acentesi bulunmakla beraber bu acentelerimizin yanında en az 5 personel istihdam edilmektedir. Çoğu sigorta acentesinin hizmet ettiği bina kira. Elektrik, su, doğalgaz, SSK primleri, kira stopajları, vergi ödemeleri derken aylık giderleri çok fazla. Ama kayıt dışı ve yetki belgesiz çalışan acentelerin bu gibi giderleri söz konusu değil. Dolayısıyla bir tarafta devletine karşı tüm yükümlülüğünü ve sorumluluğunu yerine getiren sigorta acenteleri, diğer taraftan devletine ve ülke ekonomisine hiçbir katkısı olmayan hatta vergi kaçıran ve haksız rekabete yol açan sigorta acenteleri var. Bu sorunu çözmek için meslek komitemize ile bugüne kadar nasıl koordineli bir şekilde çalıştıysak, bundan sonra da aynı şekilde çalışacağız” şeklinde açıklama yaptı.

Ekonomik anlamda çoğu sektöre yapılan desteklere rağmen, tüm dünyada olduğu gibi sigortacılık sektörünün de ciddi gelir kaybı yaşandığını ve daralmak zorunda kalıdığını anlatan Başkan Yiğit, “Pandemi sürecinin başından beri, ülke ekonomisine yüzde 3’lük katkı sağlayan sektör tüm paydaşlarıyla birlikte ‘evde kal’ düsturuna sadık kalmış, uzaktan bağlantılarla müşterilerine kesintisiz hizmet vermeye devam etmiştir. Ancak sabit giderlerin devamı ve daha önce zikrettiğimiz üretim ve gelir kayıpları sebebiyle acentelerimiz ciddi yaralar almış, toparlanma sürecinin aciliyeti kesinlik kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı İhsan Yiğit, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Elbette tek sorun ekonomik anlamda olmamış, acentelerimize kolaylık sağlaması açısından mecburen getirilen ‘Statik IP kullanımının geçici olarak kaldırılması’ kararı maalesef suiistimalleri de beraberinde getirmiş, yetkisiz acentelik faaliyetlerinin önünü açmıştır. Alınan kararı desteklemekle birlikte, bu tip eylemlerin önüne geçebilmek adına komitemiz ve odamızla koordineli olarak çalışmalarımız sürmüştür, sürecektir.

Yetkisiz ve denetimsiz kullanımın en çok görüldüğü sektör olan mesleğimiz, bağlı sektörlerde görülen daralma, işten çıkarılma ve alternatif gelir elde etme kaygıları sebebiyle çok kişinin haksız kazanç elde etmek için gördüğü ilk kaynak olmuştur. 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle başlayan ülkece ‘normalleşme’ sürecinde, tüm bu olumsuzluklara karşı gösterdiğimiz gayrette vites yükselterek devam ediyor olacağız. 5684 Sayılı Kanun’la belirlenen şartlar ve yeterlilikleri yerine getirmemiş tüm kişi ve kurumların karşısında duruyor, yetkin acentelerimiz aracılığıyla, halkımızın doğru poliçeye doğru fiyatlarla ulaşabilmesini sağlamaya çalışıyoruz.”

17 Haz 2020 - 23:04 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.