Unico Sigorta’dan rekor öz sermaye karlılığı

Türkiye’nin lider sigorta şirketlerinden Unico Sigorta 2020 yılında yaşanan değişimle rekor öz sermaye karlılığına ulaştı.

Türkiye’nin lider sigorta şirketlerinden Unico Sigorta 2020 yılında yaşanan değişimle rekor öz sermaye karlılığına ulaştı. Şirket pandemi döneminde 14,7 milyon TL teknik kar, 106 milyon TL toplam kar ve 745 milyon TL brüt prim üretmeyi başararak da sektörde paydaşlarına güven verdi. Unico Sigorta 2021 yılında da başarılarını sürdürerek yüksek katma değer üretmeyi hedefliyor.

1988 yıldan beri sigortacılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri olan Unico Sigorta, sene başında yönetim kadrosunu değiştirerek yeniden yapılandı. Şirket, sergilediği ekip çalışması, geliştirdiği acente ilişkileri, sunduğu ürün ve hizmetlerle ve başarıda en büyük pay sahibi olan çalışanlarının desteği ve iş ortaklarının katkısıyla 2020’de büyük bir başarıya imza atarak karlılıkta 106 milyon TL’ye ulaşırken; öz sermaye yeterlilik oranında ise %104’lük rekor bir sonuç elde etti.

Unico Sigorta Genel Müdürü Sertem Demir: “Geçmişimiz gurur, geleceğimiz her bir Unicolu sayesinde çok daha parlak”

2020 yılında yaşanan değişimle birlikte iş yapış şekillerini de daha çağdaş, müşteri ve acente odaklı bir noktaya taşıdıklarının altını çizen Sertem Demir; “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren insan merkezli çalışmalarımızla sektörde farklılaşmaya çalıştık. Önce insan diyerek çıktığımız yolda her bir Unico Sigorta çalışanına teşekkür etmek isterim. Onlar olmasa bu başarı da olmazdı. Yaptığımız köklü değişiklikler sayesinde sektörün çok üzerinde büyümeyi başardık. Bir başka başarılı sonuç ise prim üretiminde görüldü. Şirketimiz pandemi nedeniyle dünyanın krizle boğuştuğu bir senede 2019 yılı sonunda 515 milyon TL olan prim üretimini 2020 yılı sonunda 745 milyon TL’ye taşıyarak %45’lik büyümeye imza attı. Unico Sigorta olarak hem paydaşlarımız hem de ülkemiz için yüksek katma değer üretmeye 2021 yılında da devam edeceğiz” dedi.

İlk poliçesini 2020 yılında kestiği havacılık sigortalarında sektörün 4. büyük oyuncusu oldu

Yönetim anlayışındaki ve stratejilerdeki değişim sayesinde bireysel sigortacılık ürünlerinden kurumsal sigortacılık ürünlerine doğru bir artış yaşandığını da sözlerine ekleyen Demir, “Kurumsal portföylerin ağırlığı bu yıl yüzde 50’ye yaklaştı ayrıca kurumsal ürünlerde geçen seneye göre 3 katına yakın büyüme elde edildi. Ayrıca 2020’de bireysel kaskoda geçen seneye göre %32 büyüme görüldü ve havacılık sigortalarında ilk poliçemizi 2020’de kesen şirketimiz kısa sürede bu alanda sektörde 4. büyük oyuncu haline geldi” dedi.

Unico Sigorta sektörün ilk 20 şirketinin ortalama büyümesinin 2 katından fazla büyüdü

Tüm iş ortaklarının yararlanacağı kampanya çalışmalarında da strateji değişikliğine gittiklerini belirten Sertem Demir sözlerini, “Unico Sigorta olarak bu kampanyaları sürekli hale getirdik. Artık acentelerimizle birlikte kazanıyor, bize kazandıran acentelerimize ek gelir sağlıyoruz. Biliyoruz ki bu zor zamanda herkes elini taşın altına koymalı ve birbiriyle paylaşmayı öğrenmeli. Ancak bu şekilde bu zor süreci ardımızda bırakabileceğimizi düşünüyoruz” diyerek bağladı.

Öte yandan Unico Sigorta yıl boyunca gösterdiği yüksek performansla 2020 yılını yüzde 45’lik büyüme ile sektördeki ilk 20 şirket arasında en fazla gelişim gösteren şirketi olarak kapattı. 2020 yılı genelinde sigorta sektörünün ilk 20 şirketi yüzde 17,3 büyürken tüm sektörün büyüme ortalaması yüzde 17,73 oldu. Unico sigorta ise; yüzde 45’lik büyüme ile yılı rekor büyüme ile kapatırken sektör sırlamasında da 4 sıra yükseldi ve %0,89 olan pazar payı yüzde 1.09’a çıktı.

Önemli yapısal problemleri çözme yönünde adımlar atıldı

Aynı dönemde şirket bölge yapılanmasını da tamamlayarak İstanbul, Ege, İç Anadolu ve Güney Marmara olmak üzere 4 olan bölge sayısına, 2020 yılında Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Orta Anadolu, Batı Marmara ve Antalya olmak üzere 5 yeni bölge daha ekledi. 2019 yılı sonunda 45 ilde olan varlığını 2020 yılında 70 ile çıkartıp 1352 acenteye ulaşan Unico Sigorta, bireysel sigortalar satabilme konusundaki coğrafi yaygınlığını da genişletmiş oldu. 2020 yılında genel gider oranını da düşürmeyi hedefleyen şirket 2019 yılı sonunda %20 seviyesinde olan genel gider rasyosunu 2020 sonunda %13’e düşürerek bu alanda sektör ile rekabet edebilir bir seviyeye geldi. 2021 yılı trete yenilemesinde sertleşen reasürans piyasasına rağmen reasürans maliyetlerini %34 optimize ederek, reasürans tretesini Munich Re ve Everest Re liderliğinde tamamı Standart and Poors A seviyesinde ratingi olan şirketler ile tamamladı.

Bu yapısal değişiklikleri değerlendiren Sertem Demir, “2020 yılında Unico Sigorta ekibi olarak, dağıtım kanallarının gelir seviyesini artırma, hizmet kalitesinin devamlılığını sağlama ve önümüzdeki dönemde rekabet etme yönünde önemli yapısal değişikliklere imza attık.” dedi.

#

15 Mar 2021 - 19:32 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 78.714 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler