Fahri Altıngöz, bu açıklamaları niye çalıştığı şirket adına değil de başkanı olduğu dernek adına yapar?

Sigortagundem.com Yayın Koordinatörü Barış Bekar son yazısında sektördeki dernekleri ele aldı.

İşte BEKAR'ın ses getiren son köşe yazısı:

Sigorta sektöründe pastanın büyümesi için tüm paydaşlara önemli görevler düşüyor. Sektör sadece sigorta şirketlerinden ibaret değil elbette. Her türlü riske karşı sigorta ürünleri çıkaran şirketler ne kadar önemliyse bu ürünleri müşteriyle buluşması sağlayan brokerler ve acenteler de bir o kadar önemli.

Sigorta sektöründe faaliyet gösteren şirketler ve çalışanları kadar sigorta ürünleri satın alarak risklerini teminat altına alan müşteriler de sektör için doğal olarak önemli. Sonuçta müşteri yoksa tüm sektörler açısından ürünlerin de şirketlerin de bir değeri yok. Konu ürün ve bu ürünleri alan müşteri olunca da şirketlerle müşteriler arasında köprü görevi gören basına da önemli görevler düşüyor. Doğal olarak biz de bu ekosistemin bir parçası haline geliyoruz. Sigorta basını da kendi çapında sektörün gelişmesi için çaba harcıyor.

Elbette bir de otorite dediğimiz kamu kurumları var. Eskiden Sigortacılık Genel Müdürlüğü ve Sigorta Denetleme Kurulu vardı. Şimdi ise Sigortacılık, Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) var. Sektörle ilgili düzenlemeleri ve denetlemeleri yapıyor. Şirketlerin sermaye yeterliliklerinden faaliyetlerin yasalara uygun olup olamadığına kadar her türlü düzenleme ve denetlemeden sorumlu... Henüz yeni olmasına rağmen kurum üyeleri iyi niyetli olarak çalışmalarını sürdürüyor. Sektörde faaliyet gösteren şirketlerin sermayeleriyle ilgili düzenlemeler, yeni kurulan şirketlere trafik ruhsatının eskiye oranla daha titiz verilmesi hatta yeni kurulan şirketlere trafik branşı ruhsatının verilmemesi önemli adımlar arasında gösterilebilir...

Bu saydıklarımız sektörün sacayakları. Bir de dernekler ve birlikler var. Örneğin Türkiye Sigorta Birliği (TSB). Tüm sigorta şirketlerinin üye olduğu, olmak zorunda olduğu kamu kurumu niteliğine sahip meslek örgütü statüsünde olan TSB, sigortacılığın gelişimini sağlamak ve sigorta bilincini artırmak için kurulmuş bir yapı. Ne yapacak? Otoritenin yapacağı düzenlemeler öncesinde sektör adına görüş verecek; sigortacılık uygulamasına uygun düşmeyen uygulamalara karşı çıkacak.

Eskiden otorite Ankara’da, TSB ise İstanbul’daydı. TSB adına yöneticiler Ankara’ya gider, sektörün sorunlarını anlatır, biz de bir şekilde duyardık, haberimiz olurdu. Şimdi ise iki kurum İstanbul’da ve hatta aynı binada olunca bilgilendirme toplantılarına asansörle inilip çıkıldığı için basının pek haberi olmuyor. Bize de aynı binada kararların birlikte alındığını düşünüp sektör için daha iyi olacağını farz etmek, umut etmek düşüyor.

TSB dışında bir de üyelerinin çıkarların korumak için kurulmuş dernekler var. Sigorta Tatbikatçıları Derneği, ODTÜ’lü Sigortacılar Derneği, Kadın Sigortacılar Derneği, acente dernekleri aklımıza ilk gelenler... Peki bu dernekler ne yapıyor? İşte asıl mesele de bu...

Başkana bir de buradan soralım istedik...

Sektörün en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Sigorta Tatbikatçıları Derneği’nin Başkanı Fahri Altıngöz, aynı zamanda Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı. Geçen ay trafik sigortalarıyla ilgili yaptığı basın açıklamalarıyla gündeme geldi...

Trafik sigortasıyla ilgili düzenlemeler derneklerin mi yoksa şirketlerin mi sorunu? Yapılan düzenlemeler dernek üyelerini mi ilgilendiriyor yoksa şirketleri mi? Fahri Altıngöz, bu açıklamaları niye çalıştığı şirket adına değil de başkanı olduğu dernek adına yapar? Ben anlamadım. Başkana da sormaya niyetlendik ama yoğun olduğu için olsa gerek görüşme gereği duymadı, biz de buradan soralım istedik... Acaba şirketler ortak karar alarak, “Biz otoriteye bulaşmayalım mesajımızı dernek adına verelim” mi diyor?

Bu arada iki güzel organizasyon yaptılar, katılıp destek verdik, kutladık. Bunu da belirtelim...

KASİDER Başkanı bir karar vermeli

Bir diğer dernek de Kadın Sigortacılar Derneği KASİDER... Başkanı Sema Tüfekçiler, derneğin hangi amaçla kurulduğunu şöyle açıklamıştı: “KASİDER, sigorta sektörü özelinde TC yasalarında kadınlara verilen hakları korumak, geliştirmek, kadının iş yaşamında çağdaş ve saygın yerini alabilmesi, cinsiyet ayırımının kaldırılması, eğitim, gelişim, terfi gibi her alanda eşitliğin sağlanması için çalışmalar yapmak amacıyla kurulmuş bir dernektir.”

Evet, tanım ve amaçlar güzel. Peki başkan ne yapıyor? Sektörde 5 tane yayın organı varken, seçtiği bir gazete için erkek sigortacılarla söyleşiler yapıyor. Gönüllü olarak mı, ücret karşılığı mı yoksa o gazetenin patronu bu söyleşiler karşılığında derneğe bağış yaptığı için mi bilemiyoruz. Orası bizi ilgilendirmez ama gazetecilik gönlünüzde yatan bir meslekse dernekle ve dernek başkanlığıyla ne işiniz var?

Birlik başkanlığı olduğu gibi dernek başkanlığının da bir ağırlığı olmalı değil mi? Gerek birlik başkanı gerekse dernek başkanı olmak, tüm üyelere olduğu kadar, tüm basın mensuplarına da eşit mesafede durmayı gerektirmez mi?

Sigorta Gündem

Barış BEKAR

Kaynak: Sigortagundem.com

#

01 Haz 2021 - 21:13 - Sigortagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.


Reklam

Sigorta Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 495 00 84
Reklam bilgi


Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?