Borç kaydının düşülmemesi!

Mevzuat gereği devletimize ve yürütme organı olarak kamu kurumlarına  yapılan vergi ödemeleri, adli ve idari para cezaları ve diğer ödeme yükümlülüklerini zamanında...

Mevzuat gereği devletimize ve yürütme organı olarak kamu kurumlarına yapılan vergi ödemeleri, adli ve idari para cezaları ve diğer ödeme yükümlülüklerini zamanında ve indirimden faydalanarak yerine getirmelerine rağmen ödemelerin üzerinden uzun süre geçmesi ardından gelen ihtar ve ödeme emirleri karşısında vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunlar mağduriyetlerine neden olmaktadır. Konuyu değerlendiren Antalya Kaza Mağdurları, Sosyal Güvenlik ve Tüketici Hakları Derneği (KazaMağdurDer) Genel Başkanı Ali Körükçü; “ödeme yapmalarına karşın mağduriyet yaşayanların ispat yükü hususunu da göz önüne alarak mutlaka ilgili kurum ve gerekiyorsa mahkemelere itirazda bulunarak haklarını aramaktan imtina etmemeleri gerektiğini” söyledi.

Araç maliki ve sürücüsü olan bir mağdur derneğimiz arayarak kendisine temmuz 2015 tarihinde trafik cezası kesildiği ve bunun üzerine Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulunduğunu; itirazın reddi üzerinde de indirimli tutar 293.25 TL’lik ceza bedelini kredi kartı üzerinden temmuz 2015 tarihinde ödediğini bildirmiştir. Ödeme yapmasına rağmen 957.95 TL’lik faizle Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi tarafından alacak takibine geçildiği kaydını gören mağdur, ödeme yaptığına dair banka kayıtlarını da içeren itiraz dilekçesini internet, faks ve posta ile göndermiş fakat talebi reddedilmiş ve borcuna dair tutar da silinmemiştir.

Yapılan müracaatların sonuçsuz kalması üzerine derneğimize başvuran mağdura gereken yasal hakları çerçevesinde hukuki yardım sağlanarak ilgili idare Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi Müdürlüğü aleyhine ‘‘Menfi Tespit (Trafik Cezası ödemesinin davalının alacak kaydından düşülmesi istemli)’’ davası açılmıştır.

Yapılan inceleme ve tahkikat sonrasında İstanbul 10.İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda (Esas No:2019/2175 ve Karar No:2020/17) ‘‘…dava konusu zımmen ret işlemin iptaline, … 1.173.00 TL tutarındaki tahakkuk fişinin iptaline, anılan borcun terkinine, yargılama giderlerinin davalı idareden alınarak davacıya verilmesine kesin olarak karar verildi.’’ hükmü verilmiştir.

Derneğimizin müdahil olduğu bu ve benzeri hususlarda mağduriyet yaşayanların; yaptıkları işlemlerde kayıtları ispat yükü açısından muhafaza altına almaları, haklarını savunmaktan imtina etmemeleri ve özenle davranmaları gerektiği, kamu kurumlarına ve mahkemelere başvurmaktan kaçınmamaları, aksi halde mağduriyetlerinin artarak devam edeceği, STÖ’ler ile her zaman bağlarını korumalarının kendi menfaatlerine olacağı dikkate alınmalıdır.

Ali KÖRÜKÇÜ / Gn.Bşk.

#

01 Şub 2020 - 09:38 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 78.714 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler