Blockchain Şirketleri 2019’da Sağlık, Tarım, Ticaret ve Sigorta Sektörünü Hedefleyecek

Blockchain şirketi bu sene bazı hatalar yaptılar ve yaptıkları bu hatalar dolayısı ile milyarlarca dolar kazanabilecek oldukları sektörlerden birisi olan bu sektörde yaptıkları hataların acısını çektiler.

Yıl içerisinde trilyonlarca dolarlık değere sahip olan sağlık, tarım, otomotiv, ticaret ve binlerce farklı sektörü hedeflemek yerine sadece bireysel geliştirmelere odaklanan şirketler, bu teknolojinin nasıl kullanılabilecek olduğunu araştırdılar ve bunu bulmaya çalıştılar. Fazla mesai yapan Blockchain şirketlerinin bir sonuç elde edemediği zamanlar oldu ve yıl sonunda henüz bu teknoloji şirketler, holdingler ve firmalar tarafından kullanılan bir teknoloji olamadı.

2018 Blockchain teknolojisi için para kazanılabilecek bir sektör değil, geliştiricilerin ve istihdamın başlangıcının başladığı bir yıl oldu. Bu yıl içerisinde kripto para sektörü ciddi değer kaybederken, Blockchain teknolojisini sert sözlerle hedef alan isimler, kripto paraları savundu. Kripto paraları sert sözlerle hedef alanlar ise Blockchain teknolojisini zaman zaman savunarak gündeme damgalarını vurdular. Sözlü olarak tartışmalar sırasında Blockchain teknolojisinin kullanılamaz, başlamadan ölmüş, gerçek olmayan bir teknoloji olarak gösterildiği ve ifade edildiği durumlar oldu.

Bir süre önce Blockchain teknolojisinin geliştirilebilecek olduğu açıklamasında bulunan kişiler, bir süre sonra ise Blockchain teknolojisinin gerçek bir teknoloji bile olmadığını iddia edebildiler. Bu yıl baş döndürücü gelişmelere sahne olduğundan, dünyanın dört bir bölgesinde yaşayanların sürekli olaylar, sorunlar yaşadıkları bir yıl oldu. Blockchain sektörü de bu olaylar karşısında baş döndürücü tartışmalar ve açıklamalara sahne oldu.

Yılın ilk başlarında adından söz edilmeyen ve kripto paraların baskıcı olarak adından söz ettirdiği bu sektör, yıl ortalarında ise daha fazla değer görmeye başladı ve yılın ortalarından sonra ise yorumlar, haberler ve Blockchain şirketlerinin sayısının artması ile tekrar gündeme geldi.

Almanya ve İngiltere test etti Almanya yönetimi ile İngiltere yönetimi Blockchain teknolojisini test etti ve etmeye devam ediyorlar. İngiliz yönetimi, kripto paraların değil ancak Blockchain teknolojisinin geleceğin teknolojisi olabilecek olduğunu, bunu test etmeye devam edeceklerini resmen açıkladı ve halka açık verilerin bu teknolojinin güvenliği, kullanımı ve maliyet bilgilerini ortaya çıkarabilmek için kullanılabilecek olduğunu açıkladı. Almanya yönetimi ise Blockchain’in geliştirilebilecek ve geleceğin teknolojisi olabilecek olduğunu açıklayarak, insanların geleceğini bu teknoloji ile kolaylaştırmanın mümkün olabildiğini açıkladı.

İngiltere’nin testlerine devam ettiği, Almanya yönetiminin ise resmi olarak testleri sonlandırdığı ancak ülkede Blockchain şirketlerinin sayısının az da olsa bulunduğu bilinmekte. Henüz Almanya’da bu teknolojiye ilgi duyan şirketlerin sayısı ise çok az.

Almanya sanayi devrimi ve sanayi gücü ile adından sık sık söz ettirmeyi başarmış bir ülke iken, yeterince Blockchain teknolojisine ilgi göstermemesinin nedeni kendileri tarafından değil, başkaları tarafından ortaya çıkarılmış bir teknoloji olmasından dolayı kendi sektörlerini bu teknolojiyi henüz güvenliği ve kullanımı bilinmeden riske atmak istemediklerinden kaynaklandığı yönünde iddialar ortaya atıldı.

Türkiye, TÜBİTAK aracılığı ile inceliyor Blockchain teknolojisi Ortadoğu ülkeleri arasında da bir yarış başlattı. Türkiye ise Avrupa ülkeleri ile adından bu teknoloji ile söz ettirebilecek Ortadoğu ülkelerinden birisi olarak TÜBİTAK aracılığı ile Blockchain teknolojisi çalışmalarına başladı. TÜBİTAK hükümeti bu konuda bilgilendirdi ve bilgilendirmeye devam edecek olduklarını açıkladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Blockchain teknolojisi ve kripto paralar konusunda bazı bilgiler aldı ve bu bilgiler basında yayınlandı.

TÜBİTAK tarafından yapılan çalışmaların yanında Türkiye sadece resmi olarak değil, bazı bireysel kimliğe sahip kişilerinde bu teknoloji üzerinde çalışmalar yaptığı ülkelerden birisi oldu. Şirketler ise 2018 yılında Blockchain teknolojisini verimli olarak araştırmadı ve kullanamadı.

2019’da sektörel olarak hayat verebilir 2018 yılında bir gelişim sürecinden geçen Blockchain, 2019 yılında ise sağlık sektörü ve tarım sektörü ile limanlarda sık kullanılabilecek. Sağlık sektöründe tüm hasta verilerinin ve hastane verilerinin kaydedilmesi için ek güvenlik önlemleri gerektiğinden öncelik bu teknoloji aile hekimlikleri ve benzer sağlık merkezlerinde kullanılabilecek olduğu yönünde iken, yıl sonunda bu teknolojinin verimliliğine göre büyük sağlık kuruluşlarında da kullanılabilecek olduğunu gösteriyor.

Tarım sektörüne ilaç gibi gelebilecek olan ender teknolojilerden birisi olabilecek olan Blockchain, tarım sektörünün yaşadığı kayıtdışı sorunlarını çözebilecek güçte. Tarım sektöründe verilerin kaydedilmesi, komisyon oranlarının kayıtlı ve anlık olarak işlenmesi, su tüketimi ve diğer tüm data verilerinin tek noktadan yönetilebilecek olması çiftçiler açısından bu teknolojinin hükümetler tarafından verilecek destekler ile birlikte sektöre derin bir ”oh” çektirebilecek olduğu yönünde.

Sigorta sektörü ise araç hasar kayıtları ve buna benzer data verilerinin kayıtlı tutulması, sigortaların dolandırılmasının önüne geçmek ve bazı riskli kayıtların anlık olarak tutulabilmesi için çok önemli bir teknoloji olacak. Sigorta şirketleri bu yıl bu konuda yaptıkları araştırmalar ile adından söz ettiren sektörlerden birisi olurken, yeterince ilgi görmeyen Blockchain teknolojisinin 2018’de göremediği ilgiyi sigorta sektöründe 2019 yılında görebilecek olduğuna işaret etmekte.

Güvenlik riski Firmaların bu yıl yaşadığı en büyük risk ise 2018 yılında yaşanan güvenlik korkusundan kaynaklandı. Blockchain’in güvenliği konusunda yapılan araştırmaların 2019’da bir adım öteye geçebilecek olması sayesinde güvenin artmasına bağlı olarak sektörel bir yükseliş görebilecek olduğunu göstermekte. Yasaların Blockchain için hazırlanmaya başlaması ve bazı ülkelerin bununla ilgili merkezler kurması da bu teknolojiye yönelik olarak sadece firmalar veya sektörel ilgi ile sınırlı olmadığı, devletlerin bu teknoloji üzerinde bazı düşüncelerini gerçekleştirebilecek olduğunu gösterdi.

*2018’e göre 2019’da Blockchain teknolojisinin hangi sektörlerde ve hangi devletler tarafından kullanılacak olduğu sektörün gelişmesini ve bununla birlikte binlerce insanı işsizlikten kurtarabilecek bir iş ortamının Blockchain ile birlikte kendiliğinden otomatik olarak oluşmasını sağlayacak. Temizlik görevlisinden, geliştirme ekibine kadar binlerce insanın ekmek yiyeceği bir teknoloji Blockchain teknolojisi olacak.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com'da yayınlanmıştır.

#

31 Ara 2018 - 01:31 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 80.606 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler