Reklamı Kapat

Küresel borsalar haftaya pozitif bir görüntüyle başlıyor

Global borsalar haftaya olumlu bir manzarayla başlıyor. ABD vadelileri bu sabah %0,5 civarında yükseliş kaydederken, MSCI Asya Pasifik ...

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Global borsalar haftaya olumlu bir manzarayla başlıyor. ABD vadelileri bu sabah %0,5 civarında yükseliş kaydederken, MSCI Asya Pasifik endeksindeki yükseliş Çin öncülüğünde %1'e yakın. ABD'de düzenleyicilerin, ABD'de halka açılmak isteyen Çinli şirketlere yönelik incelemeleri artıracağını açıklamasının akabinde Çin'in bu mevzu ile ilgili ABD ile görüşmeye açık olduklarını belirtmesi risk iştahını destekliyor. Çin'in bu adımı, piyasalarda risk iştahını azaltan regülasyon baskısının azalabileceğinin işareti olarak bedellendiriliyor. Buna ek olarak, Çin iktisadında zayıflamaya işaret eden datalar ve artan olay sayıları sonrasında Çin'in ekonomiyi desteklemek için adımlar atacağı beklentileri ile ABD'de 550 milyar USD'lik altyapı paketi yasa taslağının Senato'dan geçme ihtimalinin artırması borsaları destekleyen başka faktörler. Global borsalardaki manzaraya paralel olarak BIST100 endeksi de güne %0,5 civarında yükselişle başlayabilir. Endeks ağrılığı yüksek sanayi şirketlerine yönelik olumlu bilanço beklentileri dışında açıklanan kimi banka bilançolarının müspet sürpriz yapması endeksi destekleyebilir. Teknik olarak da müspet bir ivme yakalayan endeks gün içerisinde 1.400 düzeyinin üzerinde kalmak isteyebilir. Sıralı amaçlar 1.405 ve 1.415 düzeylerinde. Yurtiçinde yarın açıklanacak temmuz ayı enflasyon verisi öncesinde bugün temmuz imalat PMI'ı takip edilecekken, yurtdışında hafta genelinde PMI'lar ve ABD'de cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öne çıkıyor.

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

MAKROEKONOMİ

Haziran ayında ihracat aylık %20 artarak rekor yüksek düzey olan 19,8 milyar USD'ye yükseldi. Yılın yarısında 105 milyar USD gerçekleşen ihracatın bu yıl geneli için gelecek yılki OVP gayesi olan 200 milyar USD düzeyini aşabileceği görülüyor.

Temmuz ayında günlük bilgilere nazaran ihracatın hazirana nazaran yavaşladığını hesaplıyoruz, bayram tatili tesiriyle düşündüğümüz bu yavaşlamaya rağmen 16,5 milyar USD civarında ve tarihi ortalamaların üzerinde bir ihracat görebileceğimizi kıymetlendiriyoruz. Hasebiyle global imalat dalının gücünü koruması ihracatın güçlü görünümünü sürdürmesine yardımcı oluyor.

İthalatta nisan ve mayıs ayındaki aylık düşüş akabinde haziranda ertelenen talebin devreye girmesiyle aylık %10 artış görüyoruz. İç talepteki görünümün seyri için izlediğimiz güç ve altın hariç ithalat, aylık %8 artışla iç talepte hızlanmaya işaret ediyor. Geçen sene dolarizasyonla birlikte artış kaydeden altın ithalatı, bu sene son 4 ayda tarihî ortalamasının altında seyrediyor, lakin aylık %74 artış dikkatimizi çekiyor. Birinci 6 ayda net altın ithalatı 2,1 milyar USD olurken, geçen sene bu devirde 7,6 milyar USD idi.

Böylece dış ticaret açığı haziran ayında 2,85 milyar USD ile geçen seneye yakın gerçekleşti. 12 aylık kümülatif dış ticaret açığı 47,2 milyar USD olurken, GSYH oranı da haziranda %6,5 düzeyinde yatay seyrediyor.

Kaynak: TÜİK.

Haziranda rekor ihracat sayısı görürken, dış ticaret açığının mayısa nazaran azaldığını görüyoruz. Haziranda aşılama sürecindeki ilerleme ve Rusya'nın Türkiye'ye yönelik kararı ile yabancı ziyaretçi sayısının yıllık %853 artmasıyla turizm gelirlerinde bariz bir toparlanma göreceğiz. Bu gelişmeler ışığında haziranda cari açığın 1 milyar USD civarı gerçekleşebileceğini öngörüyoruz. Geçen sene haziranda 3,1 milyar USD cari açık vermiştik. Hasebiyle 12 aylık kümülatif cari açık mayıstaki 31,9 milyar USD düzeyinden haziranda 30 milyar USD düzeylerinin altına hakikat yavaşlayabilir. Bu düzeyler de cari açık/GSYH* oranının mayıstaki %4,4 düzeyinden haziranda %4'e hakikat gerileyebileceğini işaret ediyor. (*2021 1. çeyrek GSYH)

Yılın geri kalanında hem toparlanan turizm ve ihracat gelirleri hem de baz tesiriyle cari istikrarda güzelleşmenin sürmesini bekliyoruz. TCMB'de ihracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari süreçler hesabının fazla vermesini beklediğini vurgulamayı sürdürüyor. Bu imaj altında TCMB'nin üç varsayım üzerinde çalıştığını ve cari açığın yıl sonunda ocak-mayıs tarihi ortalamalarının yılın geri kalanında gerçekleşmesi varsayımı altında 23,6 milyar USD, mevsimsellikten arındırılmış olarak mayıs ayı kıymetlerinin yıl boyunca sabit kalması varsayımı altında 18,1 milyar USD ve turizm gelirinin 18,6 milyar USD'yi bulması ve altın ithalatının istikrarlı seyretmesi durumunda üzere olumlu senaryoların oluşması durumunda 11,3 milyar USD seviyelerinde gerçekleşebileceğini değerlendirdiğini görüyoruz. Piyasa beklentisi ise 24,7 milyar USD civarında.

Haziran ayına ait gelen yabancı ziyaretçi istatistiklerine nazaran açılmanın tesiri ve aşılama sürecindeki ilerleme, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik uçuş kısıtlamasını kaldırmasıyla gelen yabancı sayısı, haziranda aylık bazda %119 arttı. Bu açıdan haziran ayında net hizmet gelirlerinin epey artmasını beklemekteyiz.

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı, TCMB.

Cuma günü Hazine tarafından yayınlanan ağustos-ekim periyoduna ait 3 Aylık İç Borçlanma Stratejisi'ne nazaran ağustos ayında 10,9 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık toplam 16 milyar TL'lik iç borçlanma, eylül ayında toplam 35,9 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık toplam 45 milyar TL'lik iç borçlanma, ekim ayında toplam 45,3 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık toplam 53,4 milyar TL'lik iç borçlanma yapılması planlanmaktadır.

Cuma günü yurt dışı tarafta ise, Euro Bölgesi genelinde büyüme, enflasyon ve işsizlik sayıları takip edildi. Bölge genelinde öncü datalara nazaran büyüme aşılama sürecindeki ilerleme ve kısıtlamaların kaldırılmasıyla beklentilerin üstünde gelerek bir evvelki çeyreğe nazaran %2 oldu. Bölge geneline bakıldığında İspanya %2,8, İtalya ise %2,7 büyürken, Almanya tekrar büyüme bölgesine geçerken beklentilerin altında %1,5 büyüdü. Bölgenin ikinci büyük iktisadı Fransa ise %0,9 büyüdü. Euro Bölgesi'nde ise enflasyon temmuz ayında öncü datalara nazaran yıllık TÜFE %1,9'dan %2,2'ye yükseldi. Besin ve güç fiyatları, enflasyonu artırıcı tarafta tesirde bulundu. İşsizlik ise kısıtlamaların gevşetilmesiyle mayıs ayında %8'den %7,7'ye geriledi.

ABD tarafında, haziran ayına ait PCE deflatör, ferdî gelirler ve harcamalar verileri açıklandı. Olağanlaşma adımları ile talebin güçlü seyrinin tesiriyle Fed'in enflasyon göstergesi olarak baktığı PCE deflatör bilgileri haziranda enflasyonist baskıların sürdüğüne işaret etti. Haziranda PCE deflatör aylık %0,5 artarken, yıllık bazda %4 düzeyinde gerçekleşti. Bununla birlikte Temmuz 2008'den bu yana en yüksek düzeydeki seyrini korudu. Yıllık bazda güç fiyatları %24,2 oranında yüksek oranlı artış kaydederken, besin fiyatları ise %0,9 oranında ölçülü arttı. Besin ve güç fiyatları hariç çekirdek PCE deflatör de haziranda aylık bazda %0,4 oranında artarken, yıllık bazda 1991'den beri en yüksek düzey olan %3,5'e yükseldi. Buna rağmen Fed enflasyondaki yükselişin süreksiz olacağını yineliyor. Ayrıca ferdî harcamalar ise, beklentilerin üzerince aylık bazda %1 oranında artış kaydetti. Tüketicilerin, ferdî harcamalarını, restoranlar ve seyahat üzere hizmet bölümü bölümlerine kaydırdıkları gözlendi. Ferdî gelirler düşüş beklentisine karşılık %0,1 oranında hafif artış sergiledi. Haziran ayında şahsî gelirdeki artış, temel olarak özel fiyatlar ve maaşlar nedeniyle çalışanların gelirlerindeki artışı yansıtırken, devlet kaynaklı toplumsal yardımlar ise azalış kaydetti.

Ayrıca ABD'de temmuz ayına ait Chicago PMI endeksi, 66,1'den 73,4 düzeyine yükselerek büyüme bölgesindeki güçlü seyrini sürdürdü. Temmuzda alt endekslerden, üretim endeksi, talebin yüksek seyretmesiyle en büyük artışı kaydetti, onu yeni siparişler endeksi izledi. Tedarikçi teslimatları yüksek düzeylerdeki seyrini korudu. Stoklar temmuzda yükseliş kaydetti. Öte yandan artan işgücü talebine karşılık firmalar nitelikli personel eksikliğine dikkat çekmeye devam etti. Öteki yandan yüksek seyreden girdi ve navlun fiyatları, ankete katılan firmalar için büyük bir tasa kaynağı olmayı sürdürdü.

Öteki yandan, ABD'de temmuz ayına ait Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi en son verisi beklentiler endeksindeki üst taraflı hareketle 81,2'ye üst taraflı revize edildi. Beklentiler endeksinin yükselişinde, tüketicilerin, konut, taşıt ve güçlü malların yüksek fiyatlarına ait olumsuz bildirimlerinin kısmi azalması tesirli oldu. Öte yandan birçok tüketicinin, enflasyonun süreksiz olmasını beklediklerini belirttikleri gözlendi.

Bu hafta bilgi takvimine bakıldığında ise,

ABD'de bu hafta istihdam ve PMI dataları gündemde olacaktır. Bu kapsamda bugün temmuz ayı son IHS Markit imalat PMI, ISM imalat PMI ve çarşamba günü ise hizmet PMI ve ISM imalat dışı PMI bilgileri izlenecek. Öncü bilgilere nazaran ABD'de imalat PMI 63,1'e yükselirken, hizmet PMI 64,6'dan 59,8'e geriledi. Bilhassa raporda emek arzındaki düşüş ve ham husus eksikliğine vurgu yapılırken, hem maliyet baskıları hem de satış fiyatları artarak fiyat baskılarının arttığına dikkat çekilmekteydi. Çarşamba günü ise temmuz ayı ADP özel dal istihdam verisi, perşembe günü haftalık işsizlik maaşı müracaatları ve cuma günü ise temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. ADP verisine nazaran haziranda özel kesim istihdamı 692 bin kişi artmıştı. Mayıs ayına nazaran istihdam artış suratı azalırken, istihdamın birçok hizmet dalından kaynaklanmıştı. ABD'de aşılamadaki ilerleme ve iktisadın açılmasının tesiriyle tarım dışı istihdam haziran ayında beklentilerin üstünde 850 bin kişi artmıştı. Geçen hafta Fed kararı sonrası konuşan Powell ise istihdam piyasasının ise gidecek yolu olduğunu, şartların güzelleşmeye devam ettiğini ve önümüzdeki devirde daha güçlü istihdam artışı göreceklerini belirtti. Ayrıyeten salı günü haziran ayı fabrika siparişleri ve cuma günü dış ticaret dataları izlenecek.

Avrupa tarafında da bu hafta sonuncu PMI dataları ve BoE faiz kararı ön planda olacak. Bugün temmuz ayı sonuncu imalat PMI dataları, çarşamba günü ise sonuncu hizmet PMI bilgileri takip edilecek. Öncü datalara nazaran Almanya'da imalat PMI 65,1'den 65,6'ya yükselmişti. İmalat PMI'daki yüksek seyre karşın raporda ham husus eksikliğine vurgu yapılırken, istihdamın rekor düzeylerde olduğu ve fiyat artışlarının ise devam ettiği vurgulanmaktaydı. Hizmet PMI ise artan talep ve kısıtlamaların gevşetilmesiyle 57,5'ten 62,2'ye yükselmişti. Euro Bölgesi'nde ise imalat PMI 63,4'ten 62,6'ya düşerken, hizmet PMI ise 58,3'ten 60,4'e yükselmişti. Rapora nazaran girdi maliyetleri artarken, satış fiyatlarında ise hudutlu gerileme görülmekteydi. İngiltere'de ise PMI bilgilerinde düşüş görülmüştü. İngiltere'de imalat PMI 63,9'dan 60,4'e, hizmet PMI 62,4'ten 57,8'e gerilemişti. Raporda Brexit'in yarattığı problemlerin devam ettiğine, ihracatta ve istihdamda düşüşe vurgu yapılırken, girdi maliyetleri rekor düzeyde. Ayrıyeten hafta boyunca üretimin ve tüketimin seyrine ait Almanya'da haziran ayı perakende satışlar ve sanayi üretimi verisi izlenecek. Bu kapsamda bugün Almanya'da perakende satışlar ve çarşamba günü ise Euro Bölgesi'ne ait perakende satışlar verisi izlenecek. Perşembe günü ise Almanya'da haziran ayı fabrika siparişleri ve cuma günü ise sanayi üretimi dataları takip edilecek. Bilhassa arz tedarik zincirindeki sorunların hangi bölümlere daha fazla yansıdığına bakılacak, daha evvelki datalarda otomotiv sanayi başta olmak üzere imalat sanayi üretimi epey etkilenmişti. Perşembe günkü BoE toplantısında ise faizlerde ve varlık alım programında rastgele bir değişim beklenmemekte. Mümkün faiz artırımının ve varlık alım programındaki değişikliğin zamanlaması ismine ipucu aranacaktır ama artan hadise sayıları ile BoE daha temkinli bir duruş sergileyebilir. Ayrıyeten ekonomik parametrelere ait güncellemeleri izlenecek. Enflasyon iddiasında üst taraflı güncelleme beklenmekte.

Asya tarafında ise bu hafta data gündemi sakin. Çarşamba günü temmuz ayı Çin Caixin hizmet PMI ve Japonya hizmet PMI izlenecek. Çin hizmet PMI haziran ayında ülkenin kimi kısımlarındaki virüs kısıtlamalarının tesiriyle beklentilerin hayli altında 50,3 gerçekleşerek 14 ayın en düşüğüne gerilemiş ve iç talepteki toparlanmaya ait düzgün sinyal vermemişti. Ayrıyeten salı günü Avustralya Merkez Bankası kararı takip edilecek. Son toplantısında ekonomik toparlanma ile varlık alımlarının eylülde azaltılacağını bildirmişti. Artan enflasyon ve artan hadise sayıları sonucu gelen kısıtlamalar Banka'nın daha güvercin bir duruş sergilemesine neden olabilir.

Yurt içinde ise bugün temmuz ayı imalat PMI, salı günü enflasyon bilgileri, perşembe günü gerçek efektif döviz kuru, cuma günü ise Hazine Nakit İstikrarı ve ağustos ayı TCMB Piyasa İştirakçileri Anketi izlenecek. Ayrıyeten çarşamba günü TCMB temmuz ayına ait aylık fiyat gelişmeleri raporunu yayınlayacak.

Haziran ayında atılan olağanlaşma adımlarının da tesiriyle imalat PMI endeksi 49,3'ten 51,3 düzeyine yükselerek tekrar büyüme bölgesine geçmişti. Raporda ham unsur teminindeki problemlerin sürdüğüne ve fiyat baskılarının devam ettiğine vurgu yapılmıştı. Temmuz ayında da anket göstergeleri ve kapasite kullanım oranı arttı. Gerçek kesim inanç endeksi 109,8'den 112,1'e, KKO ise %76,3'ten %76,4'e hudutlu da olsa yükseldi, ayrıyeten günlük ihracat bilgileri temmuz ayında geçtiğimiz aya nazaran zayıflasa da tarihî ortalamalarının üzerine işaret etmekte. Bu açıdan imalat PMI verisinin temmuz ayında da genişleme bölgesinde gelmesini beklemekteyiz.

Haziran ayında TÜFE açılmanın da tesiriyle beklentilerin üzerinde aylık bazda %1,94 artarak yıllık bazda Mayıs 2019'dan beri en yüksek düzey olan %17,53'e yükselmişti. ÜFE de aylık %4,01 artışla yıllık bazda %42,89'a yükselmişti. Gerek kur tesiri gerekse memleketler arası emtia fiyatlarındaki yüksek seyir ve tedarik zincirindeki meşakkatlerle yaşanan arz kısıtları ÜFE kanalıyla TÜFE üzerinde risk oluşturmayı sürdürmüştü. Son yapılan TCMB Piyasa İştirakçileri Anketi'nde temmuz ayı enflasyonun %1,17 gelmesi (yıllık %18,21), daha şimdiki beklentileri içeren Foreks Anketi'ne baktığımızda ise aylık medyan iddiası beklenti aylık enflasyonun %1,57 (yıllık enflasyon %18,68) gelmesi istikametinde. ÜFE de aylık %4,01 artışla mart ayından bu yana bu düzeylerdeki güçlü artışını sürdürmüştü. Sonuçta gerek kur tesiri gerekse milletlerarası emtia fiyatlarındaki yüksek seyir ve tedarik zincirindeki ıstıraplarla yaşanan arz kısıtları ÜFE kanalıyla TÜFE üzerinde risk oluşturmayı sürdürüyor. Yıllık ÜFE, %42,89 ile Ekim 2018'den beri en yüksek düzeyde.

Gerçek efektif döviz kuru endeksi haziran ayında enflasyon ve döviz kuru gelişmeleri ile birlikte 60,4'ten 59,8'e gerileyerek tarihi düşük düzeylerine gelmişti.

Hazine 3 Aylık İç Borçlanma Stratejisi'nde temmuz ayında yaklaşık 52 milyar TL iç borçlanma yapacağını ve toplamda 35,7 milyar TL iç borç anapara ödemesi yapacağını belirterek 16,3 milyar TL net borçlanma yapacağını belirtmişti. Hesaplamalarımıza nazaran Hazine temmuz ayında yaklaşık 56,8 milyar TL iç borçlanma gerçekleştirdi. Böylece net iç borçlanmasının 21,1 milyar TL olduğunu öngörüyoruz. Hazine milletlerarası sermaye piyasalarında 7 Temmuz valörlü 1,5 milyar EUR ihraç etti. Stratejiye nazaran 0,4 milyar TL dış borç anapara ödemesi gerçekleştirdi. Böylece yaklaşık net dış borçlanması yaklaşık 15,4 milyar TL oldu. Bunun sonucunda Hazine'nin net borçlanmasının haziran ayında 36,1 milyar TL olduğunu öngörmekteyiz. Günlük TCMB Analitik Bilançosu'nda Hazine hesabı 191,9 milyar TL'den haziran sonunda 163,7 milyar TL'ye geriledi. Bunun sonucunda temmuzda Hazine'nin nakit açığının bir evvelki aya nazaran artacağını düşünmekteyiz.

Enflasyon raporu sonrası ağustos ayı Piyasa İştirakçileri Anketi'ni izleyeceğiz. Temmuz ayında TCMB Piyasa İştirakçileri Anketi'nde iştirakçiler, enflasyon, kur ve büyüme kestirimlerini üst çekmeye devam etmişlerdi. Haziran ayında açılmayla birlikte ekonomik aktivitedeki artış ve aşılama sürecindeki ilerleme ile bu yıla ait büyüme iddialarında üst istikametli revize yapıldı ve gelecek sene büyümesinde ise bu yılın büyüme kestirimi besbelli üst istikametli revize edilmesine karşın aşağı taraflı güncelleme sonlu kalmıştı. TÜFE'nin, üretici maliyetlerindeki artışların ve bunun sonucunda ÜFE-TÜFE ortasındaki farkın artmaya devam etmesinin tesiriyle kısa ve orta vadede enflasyonist beklentilerde üst taraflı güncelleme görmüştük. İhracattaki olumlu seyir, turizme ait olumlu haber akışları, aşılama sürecindeki ilerleme, altın ithalatındaki düşme eğilimi, BDDK'nın iç talebi kısmaya yönelik açıkladığı son makro ihtiyati önlemlerin ithalatı baskılayacağı beklentisi üzere faktörlerin katkısıyla cari açık beklentileri ise aşağı taraflı güncellenmişti.

ŞİRKET HABERLERİ

Otokar (OTKAR, Pozitif): Otokar'ın 2021 yılı ikinci çeyrek ana paydaşlık net devir karı 289,3mn TL ile hem ortalama piyasa beklentisi olan 179mn TL'nin, hem de bizim beklentimiz olan 173mn TL'nin epeyce üzerinde gerçekleşmiş ve güzel bir imaj sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada satış gelirleri ve brüt karlılığın beklentimizden üzerinde gelmesi ile vergi geliri kaydedilmesi tesirli olmuştur. Bir evvelki yılın birebir periyodunda şirket 150mn TL net devir karı açıklamıştı. Otokar'ın 2Ç2021'de satış gelirleri, toplam satış adedindeki %43,7'lik artışın (350 adetten 503 adete) tesiriyle %45 oranında artarak 982,6mn TL'ye yükselmiştir. Başka taraftan satışların maliyeti ise birebir devirde %52,5 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar da %35,1 oranında artarak 389,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise %42,6'dan %39,7'ye gerilemiştir. Öteki taraftan bir evvelki çeyrekteki brüt kar marjı %32 idi. Operasyonel sarfiyatlar 2Ç2021'de bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran %60,4 oranında artarken, başka faaliyetlerden gelirler 17,4mn TL'den 45,1mn TL'ye yükselmiştir. Böylelikle Otokar'ın net faaliyet karı 2Ç2020'deki 196,2mn TL'den 258,8mn TL'ye yükselmiştir. Şirket'in iştiraklerden gelirleri de 2Ç2020'deki 30,5mn TL'den 2Ç2021'de 52,7mn TL'ye yükselerek karlılığı desteklemiştir. Şirketin FAVÖK'ü de %19'luk artışla 241mn TL'ye (1Ç2021'de 128,4mn TL idi) yükselmiştir. Finansman tarafında ise 58,6mn TL'lik sarfiyat kaydedilirken, 36,1mn TL'lik vergi geliri sonrası 2Ç2021 net devir karı 289,1mn TL olarak gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek yüksek kar sayısıyla birlikte Şirket'in Ocak-Haziran devri net periyot karı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran %130,1 oranında artarak 396,5mn TL'ye ulaşmıştır.

Vestel Beyaz Eşya (VESBE, Pozitif): Şirketin 2021 yılı 2. çeyrek net devir karı 516,2mn TL olarak açıklanmıştır. 2Ç2020'de Şirket 215,3mn TL net periyot karı kaydetmişti. Şirket'in bu çeyrekteki satış gelirleri geçen yılın tıpkı devrine nazaran %128,4 oranında artarak 4.375mn TL olmuştur. Satışların maliyeti %129,6 oranında artan Şirket'in 2Ç2021'deki brüt karı da geçen yılın 2. çeyreğine nazaran %122,4 oranında artmış ve 699,1mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı 0,4 puan düşüşle %16'yı göstermiştir. Operasyonel sarfiyatları %73,2 oranında artan şirket, başka faaliyetlerden 21,4mn TL gelir kaydetmiştir. Buna bağlı olarak faaliyet karı %165,7 oranında artmış ve 614,4mn TL olmuştur. Finansman tarafında ise 105,9mn TL masraf kaydedilmiştir. 2Ç2020'de 14,8mn TL net finansman masrafı kaydedilmişti. Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi kar 508,5mn TL olmuştur. 7,7mn TL vergi geliri sonrası şirketin net periyot karı 516,2mn TL olmuştur. İlgili devrin net kar marjı da 0,6 puan artışla %11,8 olarak gerçekleşmiştir. 2. çeyrek karıyla birlikte yılın birinci 6 ayındaki net devir karı %135,9 artışla 827,2mn TL'ye ulaşmıştır.

Yapı Kredi Bankası (YKBNK, Pozitif): Yapı Kredi Bankası'nın 2Ç2021'deki net devir karı bir evvelki çeyreğe nazaran %53,7 oranında artarak 2.233mn TL'ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 1.844mn TL'nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.869mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada; net faiz gelirleri ile net fiyat ve kurul gelirlerinin beklentimizin üzerinde, karşılık masraflarının ise varsayımımızın altında gerçekleşmesi tesirli olmuştur. Ayrıntılar için tıklayınız…

Akbank (AKBNK, Nötr): Akbank, Asian Infrastructure Investment Bank ile (Asya Altyapı Yatırım Bankası) 7 yıl vadeli 100 milyon ABD Doları fiyatındaki "Covid-19'un İktisada Olumsuz Tesirlerinin Onarılmasına Yönelik Kredi" mukavelesini imzalamıştır.

29 Temmuz 2021 Tarihli Akbank Raporumuz için tıklayınız…

Aksa Güç (AKSEN, Hudutlu Pozitif): 1 Haziran 2021 tarihli Açıklamada da belirtildiği üzere, Aksa Güç Üretim A.Ş'nin %100 oranındaki bağlı iştiraki "Aksa Aksen Güç Ticareti A.Ş.", Gürcistan'a 1 Haziran-30 Haziran 2021 tarihleri ortasında 52,5 MW kapasiteye kadar elektrik gücü ithalatı faaliyeti gerçekleştirmiştir. Gürcistan'dan 1 ay müddetle (1 Ağustos 2021-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında) 150 MW'a kadar elektrik ithalatı yapmak gayesiyle TEİAŞ ve EPDK'ya yapılan müracaat onaylanmıştır. Bahsi geçen ithalat faaliyeti 1 Ağustos 2021 tarihi prestijiyle başlayacaktır.

Ayrıyeten, 19 Ağustos 2020 tarihli Açıklamada da belirtildiği üzere, 147 MW konseyi güce sahip Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin "İletim Sisteminden Süreksiz Mühlet İle Ayrılma" talebi TEİAŞ tarafından kabul edilmiş ve üretim süreksiz olarak durdurulmuştu. Yeni piyasa şartlarında gözlemlenen olumlu gidişat kıymetlendirilerek, 01 Ağustos 2021 tarihi prestijiyle Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'nin yine devreye alınması kararlaştırılmıştır. Böylece, Aksa Güç Üretim A.Ş.'nin Türkiye'deki faal heyeti gücü 1.317 MW'a yükselecektir.

Aygaz (AYGAZ, Hudutlu Pozitif): Şirketin bağlı paydaşlığı Aygaz Aykargo Dağıtım Hizmetleri'nin faaliyetlerinin geliştirilmesi ve daha faal yürütülmesi gayesiyle McKinsey Danışmanlık Hizmetleri ile stratejik işbirliği kurulmasına yönelik olarak yürütülen görüşmeler sonucunda, 15 Ocak 2021 tarihinde imzalanan Paydaşlık Çerçeve Mukavelesi'nin yerine, Aykargo'nun McKinsey'den tıpkı hizmetlerin alımını kapsayan muvaffakiyet primine dayalı uzun vadeli bir Danışmanlık Mukavelesi imzalanarak işbirliğine devam edilmesine karar verilmiştir.

Aykargo ve McKinsey ortasındaki işbirliği 5 yılı hizmet sunumu ve takip eden 2 yılı muvaffakiyet primi ödeme periyodu ("Ödeme Dönemi") olmak üzere toplam 7 yılı kapsamaktadır. 15 milyon Amerikan Doları olarak belirlenen McKinsey tarafından sunulacak hizmetlerin bedelinde (Toplam Hizmet Bedeli) bir değişiklik olmamıştır. Toplam Hizmet Bedelini artı yahut eksi tarafta etkileyebilecek olan muvaffakiyet primi ise, Ödeme Devrinde Aykargo'nun halka arz edilmesi halinde halka arz sonucu oluşacak pahasının, aksi takdirde ise bağımsız değerleme çalışması dikkate alınarak belirlenecek piyasa pahasının McKinsey Muvaffakiyet Prim Oranı ile çarpılması ile hesaplanacak olup, bu meblağdan o tarihe kadar faturalanan hizmet bedeli meblağı ile halka arz halinde oluşacak ilgili masraflar düşülecektir. McKinsey Muvaffakiyet Prim Oranı Sözleşme'de belirlenen formüle nazaran hesaplanacak olup, ilgili oranın yaklaşık %20 olması beklenmektedir.

Aykargo hizmet devrinde Toplam Hizmet Bedeli'nin 2,5 milyon Amerikan Doları'nı beş eşit taksitte ödeyecektir. Faturalanan hizmet bedelinin bakiye meblağı ise hesaplanacak muvaffakiyet primi ile birlikte ödeme yahut iptale bahis olacaktır. Mukavele ile birlikte Aygaz, kendisi ve/veya hisse sahibi olunması halinde öteki Koç Topluluğu şirketleri tarafından, hizmet devrinde Aykargo'ya şirketin faaliyetleri ve operasyonel muhtaçlıkları dikkate alınarak 60 milyon Amerikan Doları'na kadar nakit sermaye konacağı istikametindeki niyeti beyan etmiştir.

Kordsa Teknik Dokumacılık (KORDS, Pozitif): Brezilya'da 2003'ten günümüze kadar devam eden ve federal vergi dairesince satışların üzerine gelen eyalet KDV'si üzerinden de alınan ikili vergilendirmeye yönelik davalar olumlu sonuçlanmıştır. Şirket bağlı paydaşlığı Kordsa Brasil S.A.'nın da yer almış olduğu bu davalar sonucunda, Kordsa Brasil S.A.'nın önümüzdeki 18 ay içinde, ödemiş olduğu 10,3mn USD'yi iade alması beklenmektedir.

DAL HABERLERİ

Güç: Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2021 yılı için tedarik edilen ünite güç ölçüsü başına öngörülen Yenilenebilir Güç Kaynaklarını Destekleme Düzeneği (YEKDEM) maliyetini revize etti. Bahse ait Heyet kararı, Resmi Gazete yayımlandı. Buna nazaran, bu yıl için tedarik edilen ünite güç ölçüsü başına öngörülen YEKDEM maliyeti, Yenilenebilir Güç Kaynaklarının Belgelendirilmesi ve Desteklenmesine ait Yönetmeliğin ilgili hususu kapsamında temmuz ve sonrası için tadil edildi. Böylelikle megavatsaat başına 128,05 lira olarak öngörülen temmuz ayı YEKDEM maliyeti 102,10 lira, 130,89 lira olarak öngörülen ağustos ayı YEKDEM maliyeti 93,40 lira, 115,35 lira olarak öngörülen eylül ayı maliyeti 85,23 lira, 107,85 lira olarak öngörülen ekim ayı maliyeti 86,14 lira, 119,77 lira olarak öngörülen kasım ayı maliyeti 87,38 lira ve 104,22 lira olarak öngörülen aralık ayı maliyeti 81,42 lira formunda değiştirildi. Öte yandan doğal gaz dağıtım şirketlerinin perakende satış tarifelerine ait üçüncü tarife uygulama devri 1 Ocak 2022 ve 31 Aralık 2026 dahil olmak üzere 5 yıl olacak. Doğal gaz dağıtım şirketlerinin uygulayacakları sistem kullanım bedellerinin hesaplanmasında üçüncü tarife uygulama periyodu için itfa mühleti de 22 yıl olarak dikkate alınacak.

ÖTEKİ ŞİRKET HABERLERİ

Biotrend Etraf ve Güç Yatırımları (BIOEN): Şirket'in bağlı paydaşlığı İzmir Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş'nin işletmecisi olduğu Bergama Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisine 1 adet motor ünitesi eği için T.C. Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından 30.07.2021 tarihinde kısmi kabul süreci gerçekleştirmiştir. Halihazırda 2 adet motor ünitesi ile 2,828 MWe heyeti güç kapasitesinde olan tesis;1 adet motor ünitesi ile desteklenmesi sonrasında toplamda 3 adet motor ünitesiyle 4,242 MWe heyeti güç kapasitesine ulaşmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Cuma günü yüklü ortalama fonlama maliyeti %19 düzeyinde yatay seyretti. TCMB cuma günü 44 milyar TL'lik (%19'dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama meblağı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 257 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi cuma günü %1,26 düzeylerinden başlarken, gün içerisinde %1,22-%1,26 bandında hareketin akabinde %1,22 düzeyinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, cuma günü randıman eğrisi genelinde faizlerde düşüşler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda randıman eğirisinde kısa vadeli tarafta 30 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 75 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık bazda değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 20 baz puana varan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise 90 baz puana yaklaşan düşüşler görüldü.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA DATALARI

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

02 Ağu 2021 - 10:16 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.