Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama

Karayolları Trafik Kanunu’na göre halihazırdaki trafik şube ya da bürolarına kayıt ve tescil edilmiş olan tüm motorlu kara taşıtlarının yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde kayıt ve tescil işlemleri yapılan bütün helikopterler ve uçaklar, belediye ya da liman siciline kayıt ve tescil edilen motorlu deniz taşıtlarının ödemesi gereken vergiye motorlu taşıtlar vergisi adı verilmektedir.

Karayolları Trafik Kanunu’na göre halihazırdaki trafik şube ya da bürolarına kayıt ve tescil edilmiş olan tüm motorlu kara taşıtlarının yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde kayıt ve tescil işlemleri yapılan bütün helikopterler ve uçaklar, belediye ya da liman siciline kayıt ve tescil edilen motorlu deniz taşıtlarının ödemesi gereken vergiye motorlu taşıtlar vergisi adı verilmektedir. MTV olarak da adlandırılan bu vergi, motorlu araçların trafik sicil kayıtlarının başlamasından hemen sonra ödenir ve sicil kaydının silinmesine kadar da ödenmek zorundadır. Bu verginin ilk taksiti Ocak ayında ödenirken ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenir.

İlk 6 aylık süreç içerisinde aracın kaydın silinmesi sonrasında ödeme işlemi için ikinci 6 ayın vergisi ödenmesi gerekecektir. İkinci ayda kaydı silinmiş olan vergi dahilindeki araçlar içinse bir sonraki seneye kadar motorlu taşıtlar vergisi ödemesi gerekmemektedir. Hesaplanacak olan motorlu taşıtlar vergisinin hesaplanması esnasında vergiye tabi olan aracın; kamyon, tır, otobüs, minibüs, otomobil gibi özellikleri ve taşıt değeri dikkate alınmaktadır. Taşıt değeri ise taşıtın teslimi, ilk iktisabı ve ithalinde, hesaplanacak olan özel tüketim vergisi (ÖTV) hariç vergi miktarını belirlemede temel olarak alınan, kazançtan giderler çıktıktan sonra geri kalan bölümünü oluşturan değerlerin tanımlaması olarak bilinir.

Motosiklet ve otomobillerde yalnızca araçların yaşı değil aynı zamanda silindir hacmine göre hesaplama yapılmaktadır. Otobüsler için motorlu taşıt vergisi hesaplanmak istendiği zaman ise otobüsün oturma kapasitesi ve yaşına bağlı olarak bir hesaplama yapılır. Kamyonlar için vergi hesaplaması işleminde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı dikkate alınmaktadır.

Araç sahipleri motorlu taşıtlar vergisi ödemesini yapmak istedikleri zaman, araçlarının bağlı bulunduğu il ya da ilçede yer alan vergi dairelerine gitmeleri yeterli olacaktır. Son dönemlerde ise araç sahipleri ödemeleri yalnızca vergi dairelerine yapmıyor. Aynı zamanda anlaşmalı olan bankalar ve Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi aracılığıyla kredi ya da banka kartı ile gerçekleştirilerek de motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri yapılıyor. Ancak birçok kişi bu ödemeyi internet bankacılığı üzerinden yapmak istiyor. Bu aşamada ise dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise e-dekontların makbuz yerine geçmemesidir. Yani bu şekilde bir ödeme yapmak isteyen araç sahiplerinin motorlu taşıtlar vergisi ödemesi yapmaları sonrasında banka şubesine giderek tahsilat makbuzu almaları gerekmektedir. Verginin gecikmesi durumunda ise eğer yılın ilk taksitinde gecikme varsa ikinci taksitte borçlar toptan olarak tahsil edilir. Ancak hiç vergi ödemesi yapılmamışsa araç sahiplerinin banka hesaplarına haciz koyulur.

2020 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hesaplama Aracı

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen torba yasa tasarıyla 2020 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranları da netleşti. Bu oranlara bağlı olarak otomobil, arazi taşıtları, kaptıkaçtı ve benzerleri araçların mevcut vergilendirme ölçütlerine taşıt değeri de eklenerek vergilendirilme usulü değiştirildi. Bu araçlarda Motorlu Taşıt Vergisi için uygulanacak yeniden değerlendirme oranı 1300 cc altı araçlar için yüzde 15, 1300 cc üstü araçlar için ise yüzde 25 olarak uygulanacak. Bunların yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinde yapılan duyuruya göre, mükellefler 2020 yılı Motorlu Taşıt Vergisinin Ocak ayında ödenecek ilk taksiti, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi aracılığıyla kredi ya da banka kartı ile gerçekleştirilebilecek.

28 Haz 2020 - 12:28 - Otomobil


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.