Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu günü 63. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.

YK Başkanı Remzi Duman: Büroyu çağın gereklerine uygun olarak yeniden yapılandırıyoruz

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu

Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman, koronavirüs salgınının etkilerinin sigortalılara olumsuz yansımasını azaltmak üzere Büro’nun önemli tedbirler aldığını söyledi. Duman bu çerçevede büro olarak

Kısa süreli Yeşil Kartların iptallerinde prim iadesi sağlandığı, Yeşil Kartların kısmi iptallerinde ‘’kısa müddet’’ esaslı prim iadesinden ‘’gün esaslı’’ prim iadesine geçildiğine dikkat çekti.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu

15 Haziran 2021 Salı günü 63. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Pandemi nedeni ile online olarak gerçekleşen genel kurula 26 üye şirket temsilcisi katıldı. Toplantı başlangıcında Divan Başkanlığına Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman, Divan Başkan Yardımcılığına Süha Çele, Divan Üyeliğine ise Atilla Oksay şeçildi.

Genel Kurul’da katılımcılara konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman, 2020 yılının ilk çeyreği ile birlikte dünya geneline yayılan koronavirüs salgını sonucunda küresel ölçekte seyahat kısıtlamaları geldiğini ve salgın kaynaklı kısıtlı hareketliliğin, turizm faaliyetleri başta olmak üzere hizmet sektörünü daralttığını ifade ederek, bu etkilerin sigortalılara olumsuz yansımasını azaltmak üzere Büro’nun bir dizi tedbir aldığını ifade etti.

“Kısa müddet’’ esaslı prim iadesinden ‘’gün esaslı’’ prim iadesine geçildi

Duman bu çerçevede büro olarak ,

Kısa Süreli Yeşil Kartların iptallerinde prim iadesi sağlandığı, Yeşil Kartların kısmi iptallerinde ‘’kısa müddet’’ esaslı prim iadesinden ‘’gün esaslı’’ prim iadesine geçildiğinin altını çizerek, “

1 Haziran 2020 tarihinden itibaren BSMV hariç yıllık 100 avro olan Römork Yeşil Kart fiyatı 85 avroya indirildi. Talepleri halinde sigorta ettirenlerin, poliçe teminatlarını “durdurabilmeleri” ve poliçelerinin vade bitiminden önce teminatlarını yeniden yürürlüğe alabilmeleri uygulamasını getirdik. Filo uygulamasında ise değerlendirmeye alınan şirketlerin %75’ine %20’ye varan Filo indirimi sağlandı.”diye konuştu.

Pandemide poliçe adetleri %43 oranında düştü

Riskli Sigortalılar Havuzundaki araç gruplarında 2020 yılında 3 milyar 130 milyon TL’lik primin havuza devri gerçekleştiğini ve yılık %16 mertebesinde artış olduğuna dikkat çeken Duman sözlerini şöyle sürdürdü: “ Riskli Sigortalılar Havuzunda pandeminin etkisi ile hasar seviyesi %4 azalırken, Yeşil Kartta ise pandemideki kısıtlamaların etkisi ile 2020 yılında 2019 yılına göre poliçe adetlerinde %43,4 ve prim üretiminde %7,1 oranında bir düşüş gerçekleşti. Sırasıyla 81 bin 3 adet poliçe ve 28 milyon 755 bin avro net prim üretimi gerçekleşti. Kullanım tarzına göre poliçe adetlerinde en büyük düşüş otomobilde gözlemlenirken, 2019 yılında bu araç grubunda 84 bin 872 adet poliçe düzenlenirken bu rakam 2020 yılında 28 bin 113’e düştü.”

Büro Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman , prim üretiminde 2020 yılında 22 milyon 916 bin avro ile ilk sırada çekicinin yer aldığını belirterek çekicilerde prim üretimi ve adetlerde pandemi kısıtlamalarına rağmen devam eden ticari faaliyet nedeniyle ise artış gerçekleştiğinin altını çizdi.

Daha kurumsal bir yapıya kavuşması için adımlar atıyoruz

2020 yılında Büro uhdesinde en önemli gelişmenin ise Büro yönetimindeki değişim olduğuna vurgu yapan Remzi Duman, “Yeni yönetim olarak Ağustos ayından itibaren Büro’ya verilen Yeşil Kart Reasürans Havuzu ile Riskli Sigortalılar Havuzu’nu yönetme görevleri kapsamında bu havuzları etkin bir şekilde yönetmek, üyelerin ve mağdurların hak ve menfaatlerini korumak, Yeşil Kart sisteminin bir üyesi olarak ise uluslararası yasal düzenlemelerle verilmiş olan görevleri eksiksiz yerine getirmek ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek adına yeniden yapılanma süreci başlattık. Bu çerçevede Büronun çağın gereklerine uygun, teknolojiyi etkin kulanan, dijital ve daha kurumsal bir yapıya kavuşması için adımlar atmaya başladık.” şeklinde konuştu.

Pandemide aşılanma sürecindeki hızlı ilerlemenin başlaması ve yaz aylarının da etkisi ile 2021 yılı 3’üncü ve 4’üncü çeyreğinde kısıtlamaların tedrici olarak gevşetilmesinin Yeşil Kart üretimine ve Büro gelirlerine olumlu etki edeceğine inandığını da belirten Remzi Duman, “Çalışmalarımızda bizden değerli katkılarını esirgemeyen başta SEDDK olmak üzere üyelerimize, Türkiye Sigorta Birliği’ne, Büro Çalışanlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım” diyerek sözlerini tamamladı.

#

16 Haz 2021 - 14:18 - Sigortagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.


Reklam

Sigorta Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (530) 495 00 84
Reklam bilgi


Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?