Deprem ‘Gerçek’, Önlem Almak ‘Zorunluluk’tur

6 Şubat depremlerinin ardından “Zorunlu Deprem Sigortası bilinçlendirmesinde SIFIR TOLERANS” mesajıyla seferberlik çağrısı yapan Sigortambir Genel Müdürü Kürşat KÖZ, depremin yıldönümünde çağrısını yineledi ve “Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de hedefimiz yüzde 100 bilinçli sigortalılık olmalı. Tam bir finansal güvence için Zorunlu Deprem Sigortası ve Konut Sigortası mutlaka birlikte yapılmalı” dedi.

6 Şubat depremlerinin ardından “Zorunlu Deprem Sigortası bilinçlendirmesinde SIFIR TOLERANS” mesajıyla seferberlik çağrısı yapan Sigortambir Genel Müdürü Kürşat KÖZ, depremin yıldönümünde çağrısını yineledi ve “Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de hedefimiz yüzde 100 bilinçli sigortalılık olmalı. Tam bir finansal güvence için Zorunlu Deprem Sigortası ve Konut Sigortası mutlaka birlikte yapılmalı” dedi.

17 Ağustos 1999 büyük Marmara Depremi sonrasında kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), kurulduğu tarihten 6 Kasım 2023’e kadar olan dönemde toplam 35 milyar 906 milyon 326 bin 376 TL olarak deprem sonrası hasar ödemesi gerçekleştirdi. Bu ödemenin yaklaşık yüzde 96’sı yani 34 milyar 440 milyon 530 bin 375 TL’si ise sadece 6 Şubat depremlerinin ardından yapılan hasar ödemeleri olarak kayıtlara geçti.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre ise 6 Şubat depremlerinin 11 ilde yol açtığı maddi hasar ile ekonomik ve finansal kayıplar toplamı 2 trilyon TL'yi aştı. Bu bilanço, Marmara Depremi’nden yaklaşık 6 kat daha yüksekti.

Bu finansal tablo; büyük afetle yüz yüze kalan insanların en önemli finansal güvencesinin Zorunlu Deprem Sigortası ve Konut Sigortası olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya çıkardı.

6 Şubat 2023’te gerçekleşen asrın felaketinin ardından tam bir yıl geçti. Bölgede yaşanan afet o kadar büyüktü ki bugün bile hala yaşanan afetin izleri silinebilmiş değil.  

Bir yıl önce yaşanan üzücü felaketin ardından ortaya çıkan bir gerçek de Türkiye’de geçmişte büyük Marmara Depremi başta olmak üzere pek çok yıkıcı felakette yerle bir olan kentler ve alt üst olan yaşamlara rağmen, “sigortalılık bilincinin” istenilen düzeyde olmadığıydı.

Öyle ki, 6 Şubat’ta çok büyük bir afetin yaşandığı 11 ili kapsayan bölgede, DASK Zorunlu Deprem Sigortası olan konutların oranı yalnızca yüzde 50 seviyesindeydi. Türkiye genelinde ise bu oran yüzde 56 olarak açıklandı.

  

FİNANSAL GÜVENCE: ZORUNLU DEPREM SİGORTASI

 

Sigortambir Genel Müdürü Kürşat KÖZ, deprem sigortasının yaşanan büyük felaketin hasarlarını onaracak, insanları finansal güvence altına alabilecek en önemli teminat olduğunu ifade etti. Şubat depremlerinin ardından hızla hayata geçirdikleri ve sektöre de çağrıda bulundukları “Zorunlu Deprem Sigortası Seferberliğinin” devam etmesi gerektiğini vurgulayan KÖZ, “Zorunlu Deprem Sigortasının insanlara sağladığı faydanın boyutları, yaşanan afet sonrasında paylaşılan resmi rakamlarda da görüldü. Buna göre, kurulduğu 2000 yılından bugüne kadar -2023 yılı da dahil olmak üzere- Zorunlu Deprem Sigortası olup depremde hasar gören konutlar için toplam 35 milyar 906 milyon 326 bin TL hasar ödemesi yapıldı.

 

Bu tutarın 34 milyar 440 milyon TL’si yani yüzde 96’sı 6 Şubat depremlerinden sonra ödenen miktar olarak kayıtlara geçti” dedi.

 

DASK kapsamında en yüksek hasar ödemesi 9 milyar 405 milyon TL ile Hatay'a yapılırken, bu ili 7 milyar 477 milyon lirayla Malatya, 5 milyar 203 milyon TL ile Kahramanmaraş izledi.

 

HEDEF YÜZDE 100 BİLİNÇLİ SİGORTALILIK

 

Öte yandan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun DASK'a ilişkin TBMM'ye sunduğu verilere göre ise Kasım 2023 itibarıyla Türkiye'de toplam 20 milyon 32 bin konuttan sadece 11 milyon 302 bin 663 adedinin sigortalı olduğu görüldü.

 

Bazı illerde ise düşük olan sigortalılık oranları yaşanan depremler sonrası yükselişe geçmiş durumda. Bu oran, Van'da yüzde 9'dan yüzde 78'e, Elazığ’da yüzde 35'ten yüzde 69'a, Malatya'da yüzde 38'den yüzde 60'a yükseldi.

 

Türkiye'de özellikle büyük depremlerin yaşandığı bazı illerdeki yüksek sigortalılık oranlarına dikkat çeken KÖZ, “Bu oran, Bolu ve Düzce'de yüzde 92, Yalova'da yüzde 88 olarak kayıtlara geçmiş durumda. Ancak, bu oranlar bizim için ne yazık ki yeterli değil. Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de hedef, yüzde 100 sigortalılık olmalı. Bunu sağlamak için de sigortanın deprem sonrasında sunduğu finansal güvencenin, hayata yeniden başlamak için ikinci bir şans olduğunu herkese tek tek açıklamalıyız. Tüm sektörü, bu bilinçlendirme hareketine katkı sağlamaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

TAM FİNANSAL GÜVENCE İÇİN ZORUNLU DEPREM SİGORTASI İLE BİRLİKTE KONUT SİGORTASI ŞART!

 

Türkiye’de insanların hala sigortanın kendisine sağladığı faydaların bilincinde olarak değil, zorunluluk ilişkisinden dolayı sigorta yaptırdığına dikkat çeken Sigortambir Genel Müdürü Kürşat KÖZ, tam bir finansal güvence için Zorunlu Deprem Sigortası’nın yanında Konut Sigortası’nın da mutlaka yaptırılmasının önemine değindi.

 

KÖZ şunları söyledi: “01.01.2024 tarihi itibarıyla Zorunlu Deprem Sigortası teminatları güncellendi. Buna göre 3 bin 16 TL olan inşaat birim metrekare maliyet tutarı 6 bin TL’ye yükseldi. Açıklamak gerekirse, 100 metrekare bir ev için DASK’tan alınacak tutar, 600 bin TL ile sınırlı kalıyor. Eksik kalan değerinin karşılanabilmesi için de Konut Sigortası’na ihtiyaç duyuluyor. Konut Sigortası’nın önemi işte burada ortaya çıkıyor.

 

Eşyalarını da güvence altına almak gibi daha fazla teminat almak isteyen vatandaşlarımız, DASK’ın sorumlu olduğu tutar olan zorunlu sigorta teminatı üzerine sigorta şirketlerimizden herhangi bir üst sınır olmaksızın ihtiyari sigorta yaptırabilirler.”

 

İSTANBUL DEPREMİ İÇİN HAZIRLIKLI OLMALIYIZ’

Marmara Bölgesi’nde her an yaşanması beklenen deprem ise Türkiye’yi endişelendirmeye devam ediyor. Bölgede toplamda 6 milyon 840 bin konutun 4 milyon 437 bin 453’ü sigortalı. Yani yüzde 64,90’lık bir sigortalılık oranına sahip bölgede yaklaşık 2,5 milyon sigortasız konut bulunuyor.

 

Marmara Bölgesi için de uyarılarda bulunan Sigortambir Genel Müdürü Kürşat KÖZ, “Bilim insanlarının sıklıkla gerçekleşeceğine işaret ettiği Marmara Depremi’nde ise bugüne kadar yaşananlardan çok daha büyük ekonomik zararlar öngörülüyor. Yüzde 100 Deprem ve Konut Sigortalılığı dahil her açıdan hazırlıklı olmak gerekiyor” dedi.

06 Şub 2024 - 11:54 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 73.878 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler