DASK: Tüm gücümüzle vatandaşlarımızın yanındayız ve görevimizi yapmaya devam ediyoruz!

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulunan DASK, vatandaşların yanında olmaya ve görevlerini yerine getirmeye devam etiklerini aktardı. Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK), 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulunan DASK, vatandaşların yanında olmaya ve görevlerini yerine getirmeye devam etiklerini aktardı.
Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK), 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

“Bazı acılar hiç dinmez… Kahramanmaraş Depremleri’nde hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımızı saygı ve rahmet ile anıyoruz. DASK olarak tüm gücümüzle vatandaşlarımızın yanındayız ve görevimizi yapmaya devam ediyoruz” ifadeleriyle başlayan açıklamada, depremin yaşandığı ilk günden beri kurumun önceliğinin sigortalıların tazminatlarına bir an önce kavuşmaları olduğuna dikkat çekildi.

DASK’ın deprem öncesi atılan önemli adımlar sayesinde, böylesi büyük bir depreme operasyonel ve finansal olarak hazır olduğu belirtilen açıklamada “DASK olarak depremin hemen ardından, Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezimizdeki mevcut ekiplerimize İstanbul ekiplerimizin de katılımıyla tam kadro çalışmalarımızı başlattık. Hasar ödemelerinin çok hızlı yapılabilmesi için, yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda sigortalıların ihbarını dahi beklemeden T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri tamamlanmış konutların listelerinden hasar dosyaları resen açarak hasar süreçlerini yürüttük. Böylece depremin üzerinden henüz 24 saat geçmeden ilk hasar ödememizi gerçekleştirdik. Ankara Olağanüstü Yönetim Merkezi’mizde bulunan DASK Tırı ve hasar ekiplerimizden bir grup aynı gün bölgeye intikal etti. Sigortalılarımıza daha hızlı ve yüz yüze hizmet sunmak amacıyla bölgedeki illerimize DASK konteyner ofisleri kurduk ve bu ofisler, Malatya, İskenderun, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Elazığ ve Kahramanmaraş illerinde 31 Ekim 2023 tarihine kadar faaliyetlerini sürdürdü” denildi.

“Birçok yeni uygulama devreye alındı”

Depremlerin ardından kurumun birçok yeni uygulamayı da hayata geçirdiğine dikkat çekilen açıklamada, “İlk olarak, hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte vatandaşlarımıza maddi güvence sağlayarak yaralarını sarmak amacıyla DASK’ta bir ilk olarak 27 Şubat 2023 tarihinde avans ödemesi uygulamasını başlattık. Bunun yanında, tarafımıza gelen ihbarların büyük kısmını oluşturan hafif hasarlı konutlar için de yeni bir uygulama başlattık ve sigorta bedelinin yüzde 15’i direkt olarak ve muafiyet uygulanmadan sigortalılarımıza ödedik. Sigorta bedelinin yüzde 15’ini tahsil eden sigortalılarımızın, talep etmesi durumunda konutlarına eksper göndererek yeniden değerlendirme yapılması da mümkün kıldık. Bir diğer konu ise, konutları ipotekli olan sigortalılarımızın ödemeleriydi. İpotekli konutlar için Bankalar Birliği ile bir iş birliği yapılarak bireysel muvafakatname yerine topluca işlem yapılmasını sağladık ve bu sayede 50.000 TL’ye kadar olan hasarlar doğrudan sigortalılarımıza ödendi. Yine süreç içinde, poliçelerde yer alan iletişim bilgisinin yanlış olması durumunda, ödemelerin tahsil edilmesi için gerekli ödeme şifreleri sigortalımıza ulaşmadığından ödemelerin tahsil edilemediğini tespit ettik ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda e-Devlet yetkileri ile proje geliştirildi. E- Devlet üzerinde bulunan “DASK Hasar / Ödeme Sorgulama” adımına ek, yeni bir hizmet olarak “DASK Ödeme Şifre Hizmeti” adımını ekledik. Bu sayede sigortalılarımız ödeme şifrelerine e-Devlet üzerinden de erişebildiler” ifadelerine yer verildi.

“35 Milyar TL hasar ödemesi yapıldı”

Açıklamada hasar süreçlerine ilişkin bilgiler de paylaşıldı. Depremin üzerinden geçen 4 ay gibi kısa bir süre içinde, kuruma ulaşan ihbarlar içinde işleme alınan, hasar evrakı tam olan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tespiti yapılabilmiş tüm konutların hasar ödemelerinin tamamlandığı hatırlatılırken Ocak 2024 itibarıyla kuruma bildirilen yaklaşık 600 bin adet hasar ihbarına karşılık, 35 mlyar TL tazminat ödendiği aktarıldı.

Öte yandan, açıklamada 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere Zorunlu Deprem Sigortası Tarifesi’ni güncellendiği ve poliçe başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 tarihi ve sonrası olan tüm poliçelerin teminatlarının güncel bedeller üzerinden hesaplanırken aynı zamanda teminatların enflasyon koruması altında olacağı ve her ay, belirlenen enflasyon oranına göre herhangi bir ek prim ödemesi yapılmadan güncelleneceği de belirtildi.

Tek poliçe ile tüm afetlere teminat verilecek

DASK’ın şu anda Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ve depremden kaynaklanan hasarlara karşı sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlandığı aktarılan açıklamada, son yıllarda sıklaşan ve gittikçe şiddetlenen doğa olaylarına karşı kurumun yapısında büyük bir dönüşüm adımı atılarak başta sel olmak üzere diğer tüm doğa kaynaklı afet türlerinin DASK’ın kapsamına dahil edilmesi ile ilgili çalışmaların sonuna gelindiği bilgisi de paylaşıldı. Zorunlu Deprem Sigortası’nın Zorunlu Afet Sigortası’na dönüştürülmesi konusundaki çalışmaların 2024 yılının ikinci yarısında tamamlanmasının hedeflendiği belirtilirken tek bir poliçe üzerinden tüm doğa kaynaklı afetler için vatandaşlara teminat sağlanacağı da kaydedildi.

06 Şub 2024 - 11:51 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 73.878 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler