TTB Başkanı Çakar: Bankacılık sektörünün büyüklüğü 22 trilyona ulaştı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, İstanbul'da düzenlenen 3. Finansın Geleceği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, bankacılık sektörünün dengeli ve sağlıklı bir bilançoya sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, İstanbul'da düzenlenen 3. Finansın Geleceği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, bankacılık sektörünün dengeli ve sağlıklı bir bilançoya sahip olduğunu vurguladı. Çakar, sektörün bilançosunun Türk Lirası ağırlıklı olduğunu belirterek, aktiflerin yüzde 61'inin, kaynakların ise yüzde 56'sının Türk Lirası cinsinden olduğunu ifade etti. Mevduatın toplamının 14,4 trilyon TL olduğunu ve bilançodaki payının yaklaşık yüzde 65 seviyesinde olduğunu söyledi.

Çakar, Türk bankacılık sektörünün toplam aktiflerinin milli gelire oranının yüzde 93 olduğunu ve aktif büyüklüğünün 22 trilyon TL'ye ulaştığını açıkladı. 2023 yılında yurt içi ve yurt dışından kaynaklı birçok önemli gelişmenin yaşandığına dikkat çeken Çakar, bankacılık sektörünün bu değişikliklere hızlı bir şekilde adapte olduğunu ve sağlıklı bir büyüme kaydettiğini belirtti. Uluslararası düzenlemelere tam uyumlu olan sektörün, gelişmiş ülkelerdeki ortalamalara göre ciddi bir gelişim potansiyeli taşıdığını ve birçok ulusal ve uluslararası yatırımcının ilgisini çektiğini ifade etti.

Çakar, mevduatın ana fonlama kaynağı olduğunu belirterek, son dönemde yurt içi piyasalardan sağlanan kaynaklarda ciddi bir artış olduğunu dile getirdi. Toplam kredinin 11,4 trilyon TL olduğunu ve aktifler içindeki payının yüzde 51 olduğunu söyleyen Çakar, bankacılık sektörünün iç borç stokunun yüzde 76'sını finanse ettiğini belirtti. Krediler ve menkul değerlerin birlikte değerlendirildiğinde, aktiflerin yüzde 68'inin ekonomik faaliyetin finansmanında kullanıldığını ifade etti. KOBİ'lerin payının yüzde 27,4 olduğunu ve son 5 yılda 5 puanın üzerinde arttığını belirtti.

Çakar, geleceğe olumlu baktıklarını ve TL'ye olan talebin artmasını, ülke kredi notunun yükselmesini, uluslararası kaynak girişinin artmasını, para piyasalarının istikrarlı hale gelmesini, enflasyonun hedefe doğru seyretmesini ve finansal istikrarın güçlenerek devam etmesini beklediklerini ifade etti.

İstanbul Finans Merkezi (İFM) Genel Müdürü Ahmet İhsan Erdem, İFM'nin bankalar etap açılışının 2023'ün nisan ayında gerçekleştiğini belirtti. İFM'nin sadece bir finans merkezi olmadığını, aynı zamanda sosyal ve akademik hayatın merkezi olacağını söyleyen Erdem, sürdürülebilirlik kavramının tüm faaliyetlerinin odak noktasını oluşturduğunu vurguladı. İFM'nin fiziki yapısından bahseden Erdem, 1,3 milyon metrekare ofis alanına, yaklaşık 100 bin metrekare ticari alana, kongre konferans merkezine, 5 yıldızlı bir otele, ve 25 bin araç kapasiteli bir park alanına sahip olduğunu ifade etti.

Erdem, İFM'nin sadece uluslararası ticaretin değil, aynı zamanda sosyal hayatın da merkezi olmayı hedeflediğini belirterek, 350 civarında ticari ünite kapasitesi bulunduğunu ve bu ünitelere 700'ün üzerinde talep olduğunu ifade etti. İlerleyen yıllarda genişleme alanları arayacaklarını belirten Erdem, şu anda önerilebilecek yaklaşık 500 bin metrekarelik bir alanları olduğunu ve bu alanın yüzde 70'ten fazlasına talep geldiğini söyledi.

22 Ara 2023 - 13:12 - Ekonomi

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 73.878 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler