PSM AWARDS 2023 kazananları belli oldu

Cesur girişimciler, cesur yöneticiler, cesur kızlar… “Cesur Yeni Dünya” temasıyla düzenlenen PSM AWARDS 2023’ün kazananları ödüllerine kavuştu. Yarışma başvuru ücretleri ve sponsorluk katkısıyla Edu4Tech eğitimleri ve Olympic KızCoders projesi desteklendi…

Cesur girişimciler, cesur yöneticiler, cesur kızlar… “Cesur Yeni Dünya” temasıyla düzenlenen PSM AWARDS 2023’ün kazananları ödüllerine kavuştu. Yarışma başvuru ücretleri ve sponsorluk katkısıyla Edu4Tech eğitimleri ve Olympic KızCoders projesi desteklendi…

Ödeme Sistemleri Dergisi PSM, finans ve teknoloji sektöründeki inovatif projeleri ödüllendirmeye devam ediyor. Bu yıl altıncısı dağıtılan PSM Ödülleri, 20 Aralık Çarşamba günü İstanbul Levent’teki İş Kuleleri Oditoryumu’nda yapılan törenle sahiplerini buldu.

“Cesur Yeni Dünya” ana temasıyla düzenlenen PSM AWARDS 2023 için 493 başvuru geldi. Kentbank Hırvatistan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sönmez başkanlığındaki jüri, 70 projeyi ödüle layık buldu.

Jürinin diğer üyeleri ise PSM Yayın Danışmanı Abdullah Çetin, MAPFRE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nazan Somer Özelgin, Finansal Teknoloji ve Kripto Para Editörü Sefer Yüksel, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Profesör Dr. Selim Yazıcı, startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal, SC Yönetim ve Danışmanlık Kurucusu Dr. Soner Canko, TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin ile Canpolat Legal Kurucu Ortağı Av. Yaşar Canpolat’tan oluştu.

Sponsorlarla büyüyen ekosistem
Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB), bu yıl da ana sponsorlukta bayrağı taşıdı. Bank Pozitif ve PayFix “Platin Sponsor”, AUSTRIACARD Holdings Türkiye, Moka ve Softrobotics “Ödül Sponsoru”; DenizBank, Dgpays, Ozan, United Payment, VakıfBank ve Yapı Kredi de “Destekçi Kuruluş” olarak programda yerlerini aldı.

“Ödül sistematiğimizle fark yaratıyoruz”
Törenin açılış konuşmasını yapan Erişim Medya Kurucu Ortağı ve PSM Genel Koordinatörü Barış Bekar, katılımcılara şöyle seslendi:

“6 yıl önce PSM AWARDS’ı kurgularken kafamızda bazı sorular, ‘acabalar’ vardı. Ancak daha ilk ödül törenimizde bu endişelerin ne kadar yersiz olduğunu ve ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gördük. 6 yılda binlerce proje ödül için başvurdu. Her biri övgüye değer olan bu projeleri jüri üyelerimiz değerlendirdi ve 300’e yakın ödülü sahibiyle buluşturduk. Her yıl artan başvuru sayısı ve başvuruların içeriğindeki değişim sektörün fotoğrafını da çekiyor. Örneğin bu yıl 493 başvuruyla bir rekora imza attık.

PSM AWARDS, ödül sistematiğiyle de diğer organizasyonlardan ayrışıyor. Bu aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi. Neredeyse her gün bir ödül töreninin olduğu ülkemizde bunu önemli buluyorum. Öncelikle başvuru ücreti alıyoruz ve bildiğiniz gibi bu ücretleri KızCode gibi önemli girişimlere aktarıyoruz. Aslında sizler adına kızlarımızın eğitimine katkıda bulunuyoruz.”

“PSM AWARDS kazanacak yetenekler yetiştiriyoruz”
PSM AWARDS 2023’ün Ana Sponsoru TÖDEB’in Başkanı Ufuk Bilgetekin de törende bir konuşma yaptı. Her geçen yıl daha da hızlı büyüyen FinTek sektörünün bu organizasyon dolayısıyla bir araya gelmesinden duyduğu memnuniyet ve mutluluğu dile getiren Bilgetekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Genç Türkiye FinTek ekosistemi, dinamik yapısıyla her geçen gün hızla büyüyüp gücünü ve etkisini artırıyor. TÖDEB olarak sadece üyelerimizi değil tüm ekosistem oyuncularını desteklediğimizi, sektörel başarılarla mutlu olduğumuzu belirtmek isterim.

Çatı kuruluşu olarak sektöre katkı sağlarken kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatma konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda sektörel raporlar yayınlıyoruz. Geçen yıl Ödeme ve Elektronik Para Sektörü Raporu’nu kamuoyuna duyurmuştuk. Bu raporu düzenli olarak yayınlamaya devam edeceğiz. Uluslararası Pazar Araştırması raporumuz da tamamlanmak üzere. 2024’ün ilk aylarında kamuoyuyla paylaşacağız.

Eğitim faaliyetlerimiz de aralıksız sürüyor. TÖDEB Akademi aracılığıyla sektöre nitelikli istihdam sağlıyor, yeni oyuncular kazandırıyoruz. Özellikle TÖDEB FinTek Çırağı Programı bizi çok heyecanlandırıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Marmara Üniversitesi ve TÖDEB iş birliğiyle geliştirdiğimiz bu programla, sektörde kendine yer bulmak isteyen gençlerimize bir eğitim fırsatı sunuyoruz. Akademisyenler ve sektör profesyonellerinden teorik ve pratik eğitim alma fırsatı buluyorlar. Sonrasında TÖDEB üyesi şirketlerde staj yaparak sektörde kariyer fırsatı yakalayacaklar. Eminim ki gelecekte PSM AWARDS kazananları arasında bu programdan yetişen yetenekler de yer alacak.

2024 hedeflerimiz arasında, Türk FinTek’lerinin yurt dışındaki bilinirliğinin artırılması da var. Nitelikli hizmet ihracı ve uluslararası iş birliklerinin artırılması için yurt dışı etkinliklere katılımı destekliyoruz. 2023’te Avrupa’da düzenlenen Money 20/20’deki Türkiye pavilyonunda 8 FinTek yer almıştı. Bu yıl 20 FinTek’le katılmayı planlıyoruz. Münih ve Dubai’deki Seamless etkinliklerinin yanı sıra Singapur ve başta Azerbaycan olmak üzere Türk Cumhuriyetleri’nde düzenlenen organizasyonlara da katılacağız. Yeni kıtalar, yeni ülkeler bizi bekliyor.”

“Solo değil, koro halinde ses çıkaralım”
PSM AWARDS Platin Sponsorları Bank Pozitif ve PayFix’in Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Kork da törende şu mesajları verdi:

“Bağlı bulunduğumuz mevzuat açısından 6493 sayılı yasadan 5411 sayılı yasaya geçişin bariz etkilerini şimdiden görmeye başladık. Yeni girişimler, yeni yatırımlar var. Yurt dışından da yatırım almaya başladık. Birlik ve beraberlik içinde hareket edersek bu başarıların artarak süreceğine inanıyorum. Solo değil koro olarak sesimizi çıkarırsak daha güçlü olabiliriz. Bu sayede bizlerle beraber Türkiye ekonomisi de kazanacaktır. Birlik ve beraberliğin örneğini geçen yıl Amsterdam’da düzenlenen Money 20/20 etkinliğinde göstermiştik. Bu yıl da benzer birliktelikleri sergilemeye devam edeceğiz. TÖDEB çatısı altında birbirimize destek olarak ekosistemi sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde büyütebiliriz. Türkiye, bir FinTek üssü olmak için gerekli know-how’a sahip. Hep dediğim gibi: ‘Neden Türkiye’den de PayPal gibi bir unicorn çıkmasın?”

“Somut fayda üreten projeler ödüllendiriliyor”
PSM AWARDS jürisi adına konuşan Nazan Somer Özelgin de şu değerlendirmeyi yaptı: “Hepinizin de tanık olduğu üzere finans sektörü, 2000’li yıllardan bu yana teknolojik devrimler eşliğinde büyüyor. Kovid-19 salgını bu gelişime ivme kattı ve belki önümüzdeki 10 yılda oluşacak yenilikler ışık hızıyla hayata geçirildi.

PSM AWARDS, son 5 yılda tüm bu gelişmelerin merkezinde yer aldı. Her yıl artan katılımcı sayısı ve proje kalitesi sektöre hep daha da iyisini gerçekleştirmek için heyecan ve motivasyon sağladı. Hayata geçen projeler birçok somut fayda üretti. Altıncı yıl için gelen başvurularda da somut fayda olgusunu net bir şekilde gördük. PSM AWARDS organizasyonunun her yıl daha da zenginleştiğini görmek memnuniyet verici. Türkiye, özellikle finans ve ödeme teknolojileri alanında yurt dışında örnek gösterilen bir ülke haline geldi. PSM AWARDS gibi girişimlerin bu başarıyı tetiklediğini düşünüyor ve gurur duyuyorum.”

“Benim bu ülkeye bir borcum var!”
PSM AWARDS yarışmacılarının başvuru geliriyle 2018 yılından bu yana KızCode girişiminin yanı sıra Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın “Yarını İnşa Et” projesi ve “Kodluyoruz” eğitimleri desteklendi. Bu eğitimler sayesinde Türkiye’nin dört bir yanındaki kız çocuklarının, gençlerin ileride birer teknoloji uzmanı olmasına katkı sağlandı.

PSM ödülleriyle bu yıl sosyal sorumluluk kapsamında iki girişim destekleniyor. Bunlardan biri, Dilek Duman’ın “Benim bu ülkeye bir borcum var” diyerek, sektöre nitelikli genç yazılımcılar kazandırmak üzere başlattığı Edu4Tech eğitimleri oldu. Diğeri ise KızCode sosyal girişiminin TÜBİTAK Bilgisayar Olimpiyatları’na hazırlanan liseli kızları eğitmek üzere sürdürdüğü Olympic KızCoders projesi.

Törende sahneye çıkan KızCode Kurucusu Müjde Esin, “Kimse geride kalmasın diye Türkiye ve İngiltere’de başlatıp sürdürdüğümüz KızCode projesinin de ‘Cesur Yeni Dünya’ temasıyla örtüştüğünü düşünüyorum. Girişimimizi büyüterek sürdüreceğiz. Umarım daha fazla kız çocuğuna ulaşırız” dedi.

Ardından bu yıl TÜBİTAK Bilgisayar Olimpiyatları’nı kazanan Duru Özer ve Bergüzar Yürüm’e ödülleri takdim edildi.

Cesur yeni dünyanın şifreleri
PSM AWARDS töreni önemli bir panele de ev sahipliği yaptı. “Cesur Yeni Dünya: Varoluşsal Tehditler ve Devrimci Fırsatlar” başlıklı panelin moderatörlüğünü Finansal Teknoloji ve Kripto Para Editörü Sefer Yüksel üstlendi. United Payment Türkiye Ülke Müdürü Adem Aykın, Crede Kurucu Ortağı Ahmet Kocamaz, Sodexo Avantaj İş Geliştirme Ürün ve İş Ortaklıkları Genel Müdür Yardımcısı Berna Şamiloğlu, Architecht Genel Müdürü Ökkeş Emin Balçiçek ve Momento Kurucusu Zeynep Dağlı Kastro da panelist olarak katıldı. Panelde özetle şu başlıklar öne çıktı:

– Finansal teknoloji sektörünün küresel ekonomiden aldığı payın yüzde 1’den 5’e çıkması bekleniyor.
– Tüketici/kullanıcı açısından talep edilebileceklerin sınırı olmayacak.
– Yapay zekalı robotlar çalışanlar için en büyük riski oluşturacak.
– Gömülü finans, önümüzdeki dönemde en çok konuşulan kavramlardan biri olacak.
– Pazar, teknoloji, regülasyon gibi etkenlerin ayak bağı olmasına izin verilmemeli…
– Dünyada şimdiye kadar biriken kaydedilmiş verinin iki katı sadece son 2 yılda oluştu.
– Tıpkı otomotivde olduğu gibi yazılım ve finansta da “otonomi” dönemine hazır olun…

21 Ara 2023 - 13:11 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 171.225 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.