MHP Milletvekili Naci Şanlıtürk TBMM'de Sigorta Sektörü ve İstihdam Üzerine Konuştu

MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda Hazine ve Maliye Bakanlığının 2024 yılı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu:

MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda Hazine ve Maliye Bakanlığının 2024 yılı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada şu açıklamalarda bulundu:

Şanlıtürk, ülkede faaliyet gösteren 74 sigorta şirketinin, 250 bin kişiye istihdam sağladığını belirtti. 2023 yılında sigortacılık sektörünün gayrisafi yurt içi hasıla içinde önemli bir paya sahip olduğunu ifade ederek, sektörün ekonomiye teminat ve tasarruf sağladığını vurguladı.

2023 yılı sonunda toplam prim üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 115 artarak 500 milyar Türk lirasına ulaşmasının beklendiğini dile getiren Şanlıtürk, bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının yüzde 30'a yükseltilmesinin olumlu bir adım olduğunu belirtti. Ayrıca, 18 yaş altı bireysel emeklilik sigortasıyla 1 milyonu aşkın çocuğun 10 milyar TL'yi aşan birikimle sisteme dahil edildiğini ifade etti.

Sigorta sektörünün ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlaması ve gayrisafi millî hasıla içindeki payını artırabilmesi için çeşitli önerilerde bulunan Şanlıtürk, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun ( SEDDK) gereğine binaen aldığı tedbirleri uygulamasını ve Sigortacılık Kanunu'nun güncellenmesi ihtiyacına vurgu yaptı.

Sektördeki adaletsizliklere dikkat çeken milletvekili, sigorta şirketlerinin zorunlu trafik poliçelerini bile kesmekten imtina ettiğini ve bu durumun çözülmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, sektördeki yabancı payının artırılması ve reasürans kapasitesinin güçlendirilmesi gerektiğine değindi.

Şanlıtürk, tarımda çiftçileri korumak adına devlet destekli gelir koruma sigortasının 2023-2024 üretim döneminden itibaren hayata geçirileceğini ifade etti. Acenteler, brokerlar, bankalar ve dijital kanallar aracılığıyla yapılan sigorta dağıtımının mevzuatlarının daha adil bir rekabet ortamı oluşturacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini belirterek, sektördeki dağıtım kanallarının aynı mevzuatlarla yönetilmesi çağrısında bulundu.

Milletvekili, sigorta sektöründe yaşanan deprem felaketi sonrasında sektörün üzerine düşen görevi yerine getirdiğini ve doğal afetlerle ilgili yapılan ödemelerin büyük bir kısmının reasürans şirketleri tarafından karşılandığını açıkladı. SEDDK ve Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında bulunan Sigorta Acenteleri İcra Komitesinin birlikte çalışmasının sektör için faydalı olacağını ifade etti.

Şanlıtürk, teknolojik gelişmeleri takip eden sigorta sektörü için acentelere teknolojik yenileme teşviki verilmesi ve KDV muafiyetlerinin genişletilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, sektöre giriş-çıkış serbestisinin şartlarının gözden geçirilerek adil bir rekabet ortamı oluşturulması çağrısında bulundu.

Konuşmasının son bölümünde, istihdamın artırılması ve üretime destek olunması amacıyla teşvik politikalarının gözden geçirilmesi talebinde bulunan Şanlıtürk, özellikle işverenlerin ihtiyacı olan mesleklerde kurs ve işbaşı eğitim programlarının piyasa şartlarına göre düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, asgari ücret desteğinin artırılması ve işçi maliyetlerinin düşürülmesi için yapılan desteklerin gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

21 Ara 2023 - 12:59 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 171.225 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.