Konut Sigortası Yaptırırken Bilmeniz Gerekenler: Kapsamlı Koruma İpuçları

Bireylerin dinlenme ve yaşam alanını oluşturan konutların güvenli olması elzemdir. Konut sigortası, evde meydana gelebilecek çeşitli sorunların yol açtığı maddi kayıpların önlenmesi için son derece önemlidir. Ev ve içerisindeki eşyaları kapsayan konut sigortası, birey ve sigorta şirketi tarafından belirlenen kapsam ve limitler doğrultusunda koruma sağlar.

Bireylerin dinlenme ve yaşam alanını oluşturan konutların güvenli olması elzemdir. Konut sigortası, evde meydana gelebilecek çeşitli sorunların yol açtığı maddi kayıpların önlenmesi için son derece önemlidir. Ev ve içerisindeki eşyaları kapsayan konut sigortası, birey ve sigorta şirketi tarafından belirlenen kapsam ve limitler doğrultusunda koruma sağlar.

Çeşitli hizmet ve avantajlara sahip olmanıza imkan tanıyan ev sigortası ile bina, ev eşyası, nakit para, evraklar ve değerli eşyalar koruma altına alınır. Konut sigortası kapsamında birçok durum yer alabilir.

Konut Sigortası Kapsamında Neler Vardır?

Konut sigortası kapsamında bulunan durumların başında doğal afetler gelir. Yangın, yıldırım, sel, deprem, su baskını, fırtına, toprak kayması gibi doğal afetler sonucu meydana gelen hasarlar poliçe kapsamına dahil edilir.

Hırsızlık ve gasp gibi sebeplerden dolayı oluşan hasar ve eşya kayıpları da geniş kapsamlı konut sigortasında yer alır. Protesto veya terör saldırısı gibi durumlar da konut sigortası poliçesine dahil edilebilir.

Ev içi kazalarda herhangi bir kasıt bulunmadığı takdirde kayıplar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Konutun bulunduğu konuma dair iklim koşullarından kaynaklanan hasarlar, sigorta kapsamındadır.

Konut sigortası, yalnızca ev sahipleri değil aynı zamanda kiracılar tarafından da yapılabilir. Bina gibi belirli alanların hariç tutulduğu sigorta kapsamı kiracıyı ve kiracının eşyalarını korumaya yöneliktir.

Güvenli bir yaşam alanına sahip olmanıza imkan tanıyan konut sigortasını yaptırırken kapsam ve limit konusunda etkin rol oynayabilirsiniz.

Kişiye Özel Kapsam ve Limitler

Sigorta kapsamı ve limitinin belirlenmesinde birçok etken bulunur. Belirleme esnasında evin konumu, büyüklüğü, evde bulunan eşyalar başta olmak üzere pek çok özellik göz önüne alınır. Sigortanın yıl içerisinde kullanım oranı, evin incelemesi sonucu belirlenir. İsteğe bağlı olarak yapılan konut sigortasında bazı özel avantajlar sunulabilir.

Konut sigortası avantajları arasında sabit tesisat ve çilingir hizmeti gibi durumlarda sigortadan yararlanma hakkı bulunur. Taşınma aşamasında yapılacak beyaz eşya, aksesuar, kapı, pencere, kilit, avize ve tesisat montajları sigorta kapsamına dahil edilebilir.

Enflasyon koruması bulunan sigorta poliçeleri, ev ve eşyalarınızda meydana gelen hasarların ödenmesinde fiyat artışının göz önüne alınmasını sağlayarak maddi kayıpları önler. Birden fazla konutu bulunan bireylere, poliçede belirlenen oranda indirim uygulanabilir.

Herhangi bir hasar meydana gelmeyen yılın sonunda hasarsızlık indirimi elde edebilirsiniz. Evinizde yaşayan bireyler için poliçenize sağlık sigortası ekletme avantajına sahip olabilirsiniz.

Kişiye özel kapsam ve limitler, sigorta şirketine ve konuta bağlı olarak farklılık gösterebilir. Size özel avantajlardan yararlanmak için detaylı bir araştırma yapmanız gerekir.

Ev Sigortasında Kapsam Dışı Durumlar

Ev sigortası kapsamının dışında bulunan bazı durumlar vardır. Konut sigortası kapsamı evin özelliklerine ve sigorta şirketinin kriterlerine göre değişim gösterebilir. Kapsama dahil edilmeyen durumlarda ortaya çıkan hasar sigorta tarafından karşılanmaz.

Devlet tarafından verilen kararlar sonucu ortaya çıkan zarar ve değer düşüşü, sigorta tarafından karşılanmaz. İsyan, iç savaş, istila, savaş, nükleer yakıt ve askeri hareket sonucu ortaya çıkan hasarlar, sigorta poliçesi kapsamının dışında tutulur.

Ocak, mum, sigara, ısıtma ve aydınlatmalardan kaynaklı dikkatsizlikten kaynaklanan sorunlar sigorta poliçesi kapsamına dahil değildir. İkamet eden bireylerin ev veya eşyalara kasten verdiği zararlar da kapsam dışı kalan durumlar arasında yer alır.

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut sigortası, isteğe bağlı yapılan bir sigorta türüdür. Yasalara göre zorunluluğu bulunmayan ev sigortası, birçok avantaj sağlar. Konut sigortası ile DASK sigortası sıklıkla karıştırılır.

DASK deprem kuşağında yer alan konutlarda ikamet eden bireylerin, deprem sonucu meydana gelen hasarlardan dolayı oluşan kayıplarını karşılar. DASK sigortasının kapsamında deprem yer alırken konut sigortası kapsamında doğal afetlerin yanı sıra dış etkenlere bağlı olarak meydana gelen hasarlar da bulunur.

Konut sigortası yaptırmak için güvenilir şirketler ile irtibata geçip detaylı bilgi edindikten sonra size özel olarak hazırlanan poliçeyi inceleyip karar verebilirsiniz.

27 Kas 2023 - 17:58 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 77.380 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler