Kefalet Sigortası bireylerin de ihtiyacı

Kurumlar ve tüzel kişiler kadar bireylerin de ticari hayat içerisinde kefil olduğunu veya kişilerden alınacak mal ve hizmet karşılığı bireylerden teminat istendiğini belirten Koru Sigorta Genel Müdürü Kasım Yılmaz, bu noktada kefalet sigortasının bireylerin de ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Kurumlar ve tüzel kişiler kadar bireylerin de ticari hayat içerisinde kefil olduğunu veya kişilerden alınacak mal ve hizmet karşılığı bireylerden teminat istendiğini belirten Koru Sigorta Genel Müdürü Kasım Yılmaz, bu noktada kefalet sigortasının bireylerin de ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 

Kefalet sigortasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Koru Sigorta Genel Müdürü Kasım Yılmaz, şu ifadelere yer verdi: “Kefalet sigortası ile sigortacı, borçlu olan sigortalının zor duruma düşebilecek her türlü maddi durumuna karşı kefil olmaktadır. Borçlunun, kefalet poliçesinde tanımlanan borç yükümlülüğünü yerine getirememesine karşı, borçluya kefil olarak poliçede belirtilen alacaklıya (lehdara) karşı teminat sağlanmaktadır. Kurumlar ve tüzel kişiler kadar bireyler de ticari hayat içerisinde kefil olmakta veya kişilerden alınacak mal ve hizmet karşılığı teminat, depozito istenilmektedir. Mevcut koşullarda bireyler istenilen teminat veya depozitoyu ya nakit olarak ya da kredi kartlarındaki limitleri bloke ettirmek sureti ile sağlamaktadır. Bireylerin kefil olmak zorunda oldukları, nakit teminat veya depozito vermek zorunda oldukları durumlar için sigorta şirketlerinden kefalet sigortası alabilir ve bunu alacaklıya (lehdara) sunabilirler.”

 

“KEFALET SİGORTASI BÜYÜK BİR PAZAR”

Ülkemizin nüfusu dikkate alındığında bireysel hizmet ve mal alımındaki ticaretin büyüklüğü düşünüldüğünde bireysel tarafta kefalet sigortası anlamında büyük bir pazarın bulunduğunu belirten Yılmaz, “Bireylerin kefalet sigortasından alacakları teminat rakamları kurumlar ve tüzel kişilere kıyasla daha düşük olacak olup bu da sigortalanabilir menfaat anlamında sigorta şirketleri tarafından daha kolay yönetilebilir ve büyük sayıların çalışacağı bir havuzu oluşturacaktır. Kefalet sigortası almak isteyen sigortalılardan kime teminat verilebileceği ve hangi limitle rizikonun üstlenileceği kişinin geçmiş ödeme performansına bakılarak değerlendirilmekte ve bu değerlendirme sonucunda ortaya çıkan skora göre teminat verilip verilemeyeceği ve teminat verilecek ise hangi limit ile teminat verilebileceği belirlenmektedir. Bireylerin ödeme performansları değerlendirilirken finansal kurumlardaki bilgilerin yanında finans dışı sektörlerdeki ödeme performansları da büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

İHTİYAÇLARA YÖNELİK YENİ ÜRÜNLER

Koru Sigorta olarak, bireylerin finans ve finans dışı sektörlerdeki ödeme performanslarını değerlendirmek amacıyla SkorVeri isimli firma ile çalışmakta olduklarını vurgulayan Yılmaz, “SkorVeri firmasının üretmiş olduğu skorlama üzerinden kendi tarife alt yapımız ile kefalet sigortasını düzenleyebilmekte ve bireylere teminat sunabilmekteyiz. Sigorta şirketimize ait olan Taxit mobil uygulaması üzerinden de bireylerin kendilerini skorlayabilmesi sağlanabilmekte ve anlaşmalı olduğumuz üye iş yerlerinde de taksitli alışveriş yapmalarına imkân sağlanmaktadır. Bireylerin yapmış oldukları alışverişlerden kaynaklı taksitlerin ödenmemesi durumunda Koru Sigorta anlaşmalı üye iş yerine ödemek yapmaktadır. Ülkemizde sigortalı oranını artırmak amacıyla farklı ihtiyaçlara yönelik yeni ürünler ve mikro ürünler sunmak üzere sektörümüz çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” şeklinde konuştu.

‘ACENTELERİMİZ İÇİN ÖNEMLİ PAZAR YARATACAĞIZ’

Ürün ve uygulamalarında fark yaratma vizyonu ile sektörde alternatifi olmayan uygulamaları devreye aldıklarını, bu sayede nihai tüketicilerin ihtiyaçlarına çözüm bulurken, acentelerine de farklı pazarlara girmeleri için imkân sağlamaya devam edeceklerinin altını çizen Yılmaz, “Sektörde rakibi olmayan ve stratejik ürünümüz konumundaki Fatura Güvence Sigortası sayesinde acentelerimizi de yeni müşteriler ile tanıştırmaya devam ediyoruz. Farklı sektörlerde yaptığımız önemli kurumsal anlaşmaları yakın zamanda açıklayacak ve acentelerimiz için önemli bir pazar yaratacağız” dedi.

09 Eki 2023 - 14:25 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 77.038 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?