Sigorta Eksperi Mustafa Nazlıer'in İddiaları üzerine Devlet kurumlarını göreve çağırıyoruz! Lütfen Araştırın! SEDDK, TOBB SAİK ve TOBB SEİK!

Geçtiğimiz günlerde Sigorta Haber Genel Yayın Yönetmeni Erhan Navruz sektörde vinç hasarlarında dönen rüşvet söylentileri ve sahtekarlıkları konuşma...

Geçtiğimiz günlerde Sigorta Haber Genel Yayın Yönetmeni Erhan Navruz sektörde vinç hasarlarında dönen rüşvet söylentileri ve sahtekarlıkları konuşmak üzere sektörün bilirkişilerinden biri olan aynı zamanda bir yayın kuruluşunda köşe  yazarlığı yani gazetecilik yapan Mustafa Nazlıer'i, Sigorta Haber ekranlarına davet etmişti. Bu davet üzerine nedendir bilinmez Sayın Nazlıer, Kişisel Haklarıma Hakaret diyerek Erhan Navruz'a tazminat davası açmıştı.

Bu süreçte Sayın Mustafa Nazlıer'in geçen yıl sürekli köşe yazarlığı yaptığı sigortamedya.com.tr haber sitesindeki yazısında Erhan Navruz'un işaret ettiği noktalara değindiği ortaya çıktı.

Şimdi akıllara takılan tek soru şu: Bir yayın kuruluşunda sigorta sahtekarlıkları ile ilgili cesurca köşe yazısı kaleme alan Sayın Mustafa Nazlıer, Sigorta Haber Genel Yayın Yönetmeni Erhan Navruz'un; buyrun bizim ekranlarımızda sektördeki rüşvet tartışmalarını konuşalım çağrısına alınarak, neden kişisel haklarına saldırı olarak gördü.

Medya grupları olarak konularında uzman aynı zamanda bu konularda cesurca köşe yazıları kaleme alan isimleri ekrana çağırmayacaksak kimleri çağıracağız?

Sayın Mustafa Nazlıer, Erhan Navruz'un ekranlara davet yazsından dolayı ticari kayıp yaşadığını dile getiriyor. 

Peki Soruyoruz: Geçen yıl sigorta sahtekarlıkları ile ilgili birçok kurumu zan altına aldığınız köşe yazınızı yayınlarken ticari kaybı göze almadınız mı? Veya bir medya yayınında köşe yazarı olduğunuzda olumlu veya olumsuz yorumlara maruz kalacağınızı bilmeden mi köşe yazarlığı yapıyorsunuz?

Aşağıdaki paylaştığımız yazı Sigorta Eksperi Mustafa Nazlıer'in 7 Eylül 2022 tarihinde Sigortamedya.com.tr internet sitesinde ve Hayatimiz Sigortalı dergisinde yayınlanan ''Sigorta sahtekârlığı'' başlıklı köşe yazısından bir kesittir:

Ekonomik yapınındeğişimine göre fraud’un çeşidi ve sayısallığı da değişmektedir. Ekonomi kötüleştikçe fraud artışında paralel ve orantılı bir durum yaşanıyor. Fraud bir başlık olarak sektör için güncellenmeli. Birçok örnek olay var ve bunları nasıl tanımlayacağız?

Bir kısım eksperlerin olmayan hasara sahte rapor yazmaları, raporlarını sigortalılara, broker ve acentelere gönderip onlara yazdırmaları,  asistan firmalara ortak olmaları, asistan firmalardan işe göre pay istemeleri, ‘hasar danışmanlığı’ adı altında sigorta sektöründen haksız kazanç elde edilmesi, ruhsatsız eksperlerin, eksperlik belgesi kiralayıp eczacılar gibi kullanmaları, çıkar ortaklığı için bir kısım  broker ve acentenin tek eksperi olarak çalışmaları. Eksperini belirleyen broker, acente ve sigortalı ihtisasından dolayı eksperi seçer iken ve sigorta sektörü de bu ihtisasa, bilgiye ve tecrübeye onay verirken, artık kriter kalktı. Eksperlik belgesi olmayan kişiyi poliçeye tanımlı eksper olarak yazan şirket gördük. Ekspertiz yapmadan rapor düzenlemeleri v.b. sayısız örnek. Bunları hangi başlıkta toplayacağız. Satış elbette önemli; ama sektör artık yetkisini ve değerlerini satıyor.


Bir kısım brokerin hasar danışmanlığı yapması.Brokerler, kendi partajındaki hasara elbette destek olacak. Bunun adı danışmanlık değil, doğrudan sorumlu olunan hizmettir. Bu hizmeti vermek zorundadır. Hal böyle iken adjustment fee klozunu ekleyip sigorta sektöründen hizmet ücreti alması hukuki ve etik olmadığıgibi sigorta şirketlerinin de buna izin vermesini anlamak gerçekten olanaksız. Bunların ötesinde ABD ve Avrupa pazarlarında yasal mevzuat izin verdiği için Loss Assaseur olarak tanımlı bir hizmet mevcut. 5648 Sayılı Yasa’da böyle bir tanım ve uygulama izni yok.  Yasal değil ve suç. Brokerlerin başka üretim kaynaklarına ait sigorta sözleşmelerine danışmanlık yapmaları suçtur. Aleni biçimde web sitelerinde reklam yapacak hale gelmeleri denetimsizliğin bariz sonucudur. Otoriteye meydan okumaktır. Bu kadar duyarsız bir sektörden doğal olarak herkes faydalanmak istiyor. “Nasıl olsa kimseye bir şey olmuyor. Yapanın yanına kar kalıyor. Benim neyim eksik” diyenler sektörü soyuyor.


Acenteler, bazı brokerlerin bu denli fütursuz davranışları altına eziliyor. Güven satan sektörün güven sorunu var. Normal ve sağlıklı bir acente, bu yapı ile başa çıkamaz. Çalanların iş birliği doğru iş yapan insanlar arasında yok. İşinin başında olan kişi her gün biraz daha eriyor yok oluyor. Koşullar adil değil. İsyan duygusu ile bazı acentelerinde asistan firmalar ile iş birliğine gitmesi tesadüf değil.


Bir kısım asistans firma, sovtaj ve enkaz kaldırma firması. Tüm sektörün çözüm ortağı olmasının dışında finans ortağı. ‘Kazan-kazan’ bir iş modeli olarak sigorta sektöründe çalışmaz, çalışmamalı.

Mustafa Nazlıer

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sigorta Haber olarak başta SEDDK, TOBB SAİK, TOBB SEİK ve tüm Devlet kurumlarını göreve çağırıyoruz. Sayın Nazlıer bu kadar net, kişi ve  kurumların sahtekarlıklarından bahsediyorsa, eminiz ki elinde bir belge veya bilgi vardır. Bu yazılanlar kendisinin köşe yazısında kalmamalı sonuçları da olmalıdır.  

İlgili köşe yazısında eksperler, brokerler, acenteler ve asistans şirketleri zan altında kalmaktadır. Sayın Nazlıer, ne biliyorsa bu kadar emin olduğu başlıklar ile ilgili gerekli yerlere şikayette bulunmalıdır. 

Sigorta Haber Genel Yayın Yönetmenimiz Erhan Navruz'dan sonra bizlerde tekrar Sayın Nazlıer'i başta Vinç hasarlarında konuşulan Rüşvet tartışmaları ve kendi köşe yazısında belirtmiş olduğu sigorta sahtekarlıklarını konuşmak üzere Sigorta Haber ekranlarına bekliyoruz. ( Umarız tekrar tazminat davası açmazlar )

06 Eki 2023 - 20:36 - Sigorta

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 81.176 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler