Sosyal Normları Umursamayan Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Antisosyal kişilik bozukluğu, bireyin toplumsal kuralları önemsemediği, başkalarının haklarını ve duygularını görmezden geldiği bir kişilik bozukluğu türüdür.

Antisosyal kişilik bozukluğu, bireyin toplumsal kuralları önemsemediği, başkalarının haklarını ve duygularını görmezden geldiği bir kişilik bozukluğu türüdür. Antisosyal kişilik bozukluğu olan bireylerin davranışları dürtüsel, saldırgan ve manipülatiftir. Bu tür bozukluklar, çocukluk ve ergenlik döneminde asi ve saldırgan tutumlar şeklinde kendini gösterebilir. Tedavisinde psikoterapi teknikleri ve bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir?


Kişilik bozuklukları, bireyin düşünme ve davranma şeklini etkiler. Antisosyal kişilik bozukluğu, insanların davranışlarını etkileyerek, toplumsal normlara uyum sağlayamamalarına neden olur.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?


Antisosyal kişilik bozukluğu olan yetişkinler, genellikle 15 yaşından önce davranış bozukluğu belirtileri gösterirler. Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişilerde aşağıdaki davranışlar gözlemlenebilir:

 • Doğruyu ve yanlışı görmezden gelmek,
 • Başkalarından yararlanmak için yalan söylemek,
 • Başkalarına karşı duyarlı ve saygılı olmamak,
 • Kişisel kazanç, zevk ya da başkalarını manipüle etmek için çekicilik veya zeka kullanmak,
 • Üstünlük duygusuna sahip olmak ve son derece inatçı olmak,
 • Suç teşkil eden davranışlar da dahil olmak üzere yasalarla ilgili sorunlar yaşamak,
 • Başkalarına karşı saldırgan veya tehditkar olmak.
 • Başkalarına zarar vermekten suçluluk duymamak,
 • Kendinin veya başkalarının güvenliğini hiçe sayarak tehlikeli şeyler yapmak,
 • Sorumsuz olmak ve iş veya mali sorumlulukları yerine getirmemek.


Antisosyal Kişilik Bozukluğu Neden Olur?


Antisosyal kişilik bozukluğunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, bazı etmenlerin etkili olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur. Genetik faktörler, hormonal bozukluklar, çevresel etmenler ve travmalar bu tür bozukluğun oluşumunda rol oynayabilir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?


Antisosyal kişilik bozukluğu teşhisi için spesifik bir kan testi veya görüntüleme yöntemi yoktur. Uzman bir psikolog veya psikiyatrist tarafından gerçekleştirilen değerlendirme ile teşhis konulur. Kişinin sağlık geçmişi dinlenir, fiziksel muayene yapılır ve semptomlar incelenerek tanı konur. Bazı davranış kalıpları antisosyal kişilik bozukluğu hakkında fikir verebilir. Örneğin:

 • Toplumsal normları sıkça çiğneme eğilimi,
 • Yalan söyleme ve manipüle etme alışkanlığı,
 • Pişmanlık duymama eğilimi,
 • Sorumsuz davranışlar sergileme,
 • Değişen ruh hali,
 • Öfke ve kıskançlık gibi yoğun duyguları sıkça yaşama,
 • Güvenliği önemsememek,
 • Kendine ve başkalarına zarar vermekten pişmanlık duymama.


Antisosyal Kişilik Bozukluğu Tedavisi


Antisosyal kişilik bozukluğu tedavisi, bireyin semptomlarının şiddetine göre planlanır. Tedavi sürecinde hastanın aile üyelerinin desteği ve katılımı önemlidir. Psikoterapi ve ilaç tedavisi tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Psikoterapi: Psikoterapi veya konuşma terapisi, antisosyal kişilik bozukluğu tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Uzman, bireyin olumsuz davranışlarını ve alışkanlıklarını öğrenerek, bu olumsuzlukları yönetmelerine yardımcı olmayı amaçlar.

İlaç Tedavisi: Antisosyal kişilik bozukluğu için özel bir ilaç tedavisi bulunmasa da, bireyin yaşadığı psikolojik sorunları (örneğin depresyon veya anksiyete) hafifletmek amacıyla ilaçlar kullanılabilir.

Antisosyal kişilik bozukluğunun kesin bir tedavisi olmasa da, semptomlarının yönetilmesi ve kişinin daha işlevsel bir yaşam sürdürebilmesi için çeşitli yaklaşımlar kullanılmaktadır. Tedavinin etkili olabilmesi için bireyin ve aile üyelerinin tedavi sürecine aktif katılımı önemlidir.

19 Ağu 2023 - 17:25 - Sağlık

Son bir ayda sigortahaber.com sitesinde 81.176 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sigorta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sigorta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sigorta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sigorta Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2021 Yılının En İyi Sigorta Şirketi Hangisi?
Tüm anketler